Повишаването на лихвените проценти по новите срочни депозити оказва допълнително влияние.
Започналата през третото тримесечие на 2022 г. тенденция към ускоряване на годишния растеж на депозитите на домакинствата се запази и през първата половина на 2023 г., а през юли и август темповете на нарастване останаха близо до отчетените в средата на годината. Към август годишният растеж възлезе на 9.8% (8.3% през декември 2022 г.). Това е отбелязано в тримесечния „Икономически преглед“, изготвен от БНБ, който представя информация и анализ на външната среда, на основните макроикономически показатели на българската икономика и разглежда динамиката на потоците по платежния баланс и паричните и кредитните агрегати. Анализът предлага количествени оценки за развитието на българската икономика в краткосрочна перспектива и средносрочни прогнози за основни макроикономически показатели за България.
Продължаващото нарастване на доходите от труд и запазването на предпочитанията на домакинствата за спестяване в банковата система са основните фактори за сравнително високия темп на растеж на депозитите на домакинствата. Същевременно предприетото от някои банкови институции повишаване на лихвените проценти по новите срочни депозити е възможно да оказва допълнително влияние за нарастването на депозитите на домакинствата.
Лихвени проценти по депозитите
Високият приток на привлечени средства и запазващата се значителна ликвидност в банковата система продължиха да ограничават пренасянето на ефектите от затягането на паричната политика на ЕЦБ към лихвените проценти по депозитите, особено в сектора на домакинствата, и бяха предпоставка за сравнително ограничените ефекти от предприетата от БНБ мярка за повишение на ставката на задължителните минимални резерви в периода от въвеждането им до август 2023 г., включително.
По-бавното нарастване на лихвените проценти по депозитите на домакинствата спрямо това при предприятията би могло да се обясни частично с факта, че основната част от кредитите на домакинствата, при които има силна конкуренция в банковия сектор, са в левове и лихвените проценти по тях се формират на базата на депозитен индекс и надбавка към него. В сектора на домакинствата среднопретегленият лихвен процент по новите срочни депозити остана нисък на ниво от 1.02% през август.
За периода от първото повишение на основните лихвени проценти от ЕЦБ през юли 2022 г. до август 2023 г. лихвеният процент по новите срочни депозити на домакинствата се увеличи със 79 базисни точки, а за периода от влизане в сила на първото повишение на процента на задължителните минимални резерви от БНБ до август увеличението бе съответно с 33 базисни точки.
По-съществено нарастване на лихвените проценти по депозитите се наблюдаваше в сектора на нефинансовите предприятия. Общото повишение на среднопретегления лихвен процент по нови срочни депозити на нефинансовите предприятия за периода юли 2022 г. – август 2023 г. възлезе на 211 базисни точки до 2.41 процента. За сравнение, нарастването на тримесечния ЮРИБОР за същия период бе с 374 базисни точки до 3.78 на сот. За периода от юни до август 2023 г. среднопретегленият лихвен процент по нови срочни депозити на нефинансовите предприятия отбеляза повишение с 52 базисни точки.
Спестявания на домакинствата
В резултат на динамиката на приходите и разходите на домакинствата склонността им да спестяват се повиши през първото тримесечие на 2023 г. спрямо края на 2022 г., но това се дължеше изцяло на сезонността при този показател. По сезонно изгладените данни склонността на домакинствата да спестяват част от получения си доход се понижи до 9.6 на сто през първото тримесечие на 2023 г. спрямо 10.5 процента през четвъртото тримесечие на миналата година.
Това понижение може да се обясни с все още ниските стимули за спестяване предвид отрицателните реални лихвени проценти по депозитите на домакинствата. В същото време натрупаният размер на нетните активи на домакинствата в банковата система в края на първото тримесечие на 2023 г. се повиши спрямо края на 2022 г. вследствие на продължаващото нарастване на депозитите на домакинствата, независимо от отрицателните реални лихвени проценти по депозитите, което може да се обясни с ограничените алтернативи за инвестиране на натрупаните от домакинствата спестявания.