В хода на точещата се вече втора година война на Русия срещу Украйна Съединените щати наложиха на 2 ноември нови санкции, този път – срещу проекта за втечнен газ “Новатек Арктик LNG 2”, в който като инвеститор участва и японското правителство и от който трябва да започне износ на горивото през идните месеци. Това са първите директни американски наказания срещу завод за втечнен газ в Русия, които противопоставят усилията на Токио да гарантира енергийната сигурност на страната на връзките му със западните партньори.
Япония участва в досегашните санкции срещу Москва и забрани вноса на руски въглища, но направи изключение за природния газ, който използва за генерирането на около една трета от енергията за електричество и отопление на жилищата. Страната на изгряващото слънце има малко собствени източници и полага усилия да гарантира достатъчни количества втечнен природен газ след енергийната криза от миналата година.
Японците твърдят, че руската суровина е необходима за задоволяване на енергийните им нужди и през миналата година настояха “Мицуи енд ко.” и “Мицубиши корп.” да запазят вложенията си в обекта за втечнен газ “Сахалин-2” в руския Далечен изток. За разлика от тях “Шел”, който беше най-едрият чуждестранен акционер в завода, се отказа от участие в него след руското нахлуване в Украйна.
Новите санкции срещу “Арктик LNG 2” ще тестват отношенията на Япония с другите страни от Г-7, които заемат все по-твърда позиция срещу Русия. Досегашните наказания до голяма степен изключваха руския природен газ, който все още тече до Япония и Европа. По оценка на базираната в Осло независима фирма за енергийни проучвания Rystad Energy, новите американски санкции вероятно ще имат по-значим ефект спрямо предишните защото са насочени директно срещу действаща компания, а не индиретно към проекти.
Консорциумът на “Мицуи” и държавната Jogmec има 10% дял в далекоизточния обект и ще получава по 2 млн. тона втечнен газ годишно от него, което се равнява на грубо 3% от общия обем договорени дългосрочни доставки на Токио, по сметки на експерти на агенция “Блумбърг”.
Говорител на “Мицуи” коментира, че фирмата проучва внимателно въздействието на новите санкции върху “Арктик LNG 2”, а партньорът му не е взел отношение в празничния в Япония 3 ноември. Другите чуждестранни инвеститори в проекта са френската “Тотал Енерджи” и китайските “Чайна нешънъл петролиъм корп.” и “Чайна нешънъл офшор ойл корп.” (CNOOC).
През септември американското министерство на финансите наказа поделение на “Новатек” – оператор на бъдещи руски терминали за втечнен газ, забранявайки вноса от по-големи заводи за горивото, какъвто е и “Арктик LNG 2”. В отговор японският министър на търговията обяви, че ще работи със Съединените щати и с другите страни от Г-7 за гаранции, че няма да загуби стабилните енергийни доставки.
Експертите на Rystad не изключват вероятността Япония да бъде изключена от санкциите за определен период от време, ако страната наистина трябва да получава гориво от далекоизточния завод. Това се случи след като Г-7 въведе забрана за внос на руски суров петрол, а Токио продължи да получава черно злато от проекта “Сахалин”, предназначено за азиатската държава.