Росица Матева потвърди, че на балотажа ще се гласува с машини

По-всичко личи, че ще гласуваме с машини на балотажа в неделя. Процедурата за удостоверение е протекла по правилата. Институциите свършиха своята работа за кратко време. Това заяви пред bTV зам.-председателят и говорител на Централната избирателна комисия Росица Матева.

“ГЕРБ, ПП-ДБ, БСП и „Има такъв народ“ бяха по време на довереното изграждане. То се прави в Министерството на електронното управление, но процедурата е възложена от ЦИК. При нея софтуерът се заключва. Днес следобед машините трябва да с готови и да тръгнат към секциите“, уточни Матева.

“В четвъртък след 20.00 часа на председателя на ЦИК са връчени документи от ДАНС, другите адресати са президентът, председателят на Народното събрание и министър-председателят. Председателят на ЦИК Камелия Нейкова е говорила с трите институции. На следващия ден бяхме запознати със справката на ДАНС и информацията в нея е смущаваща. Не е сниман хешкод, както се твърди, защото този хешкодът е публичен. Той се публикува в решението на трите институции“, обясни Матева за скандала с машинното гласуване преди първия тур.

“Твърдението на политици, че информацията в справката на ДАНС не е вярна, не са опровергани. До момента няма данни, че написаното в справката не е било извършено. Последствията са сериозни. Най-сериозното е свързано с доверието в машинното гласуване. Възможни са манипулации. Не говорим за сниманото. Никой не задава въпросът къде се намира флашпаметта, на която е записана цялата процедура“, подчерта говорителят на ЦИК. Тя е категорична, че избирателната комисия не е била част от „активно мероприятие“.

Според нея действията на зам.-министъра на електронното управление са извършени извън процедурата на ЦИК и не са били описани никъде. “Софтуерът, с който ние гласуваме, е засегнат. Направено е второ доверено изграждане, извън процедурата на ЦИК. Най-големият риск е да се инсталира този софтуер на машините. Флашката, която ЦИК е дала на „Сиела“, е от довереното изграждане на 20 октомври. Флашката на зам.-министъра е от 25 октомври. Въпросът е защо се прави и къде е флашката“, посочи говорителят на избирателната комисия, но не коментира дали софтуерът е бил инсталиран пред 25 октомври.

“Възможно е да се използва неправомерно този софтуер. Има сериозен риск. Не мога да коментирам директора на „Сиела“. Говорим за фактите, които ЦИК обсъди. Имаше сериозен проблем с действията около софтуера, телефона и флашката. Преди зам.-министърът да предаде цялата информация на ДАНС, предадена ли е другаде“, запита Матева.

“Министърът на електронното управление каза пред председателя на Народното събрание, пред вицепремиера и пред шестима членове на ЦИК, че няма да подпише решение за удостоверяване на машините, тъй като приема процедурата за опорочена. Той заяви, че в момента, в който е разбрал за справката на ДАНС, е извикал зам.-министъра и той е потвърдил действията. ЦИК спазва закона и приема своите решения в рамките на своите правомощия“, изтъкна зам.-председателят на ЦИК.

“Истината е, че невалидните бюлетини са малко по-малко спрямо 2019 година. Проблемът е комплексен. Получавахме сигнали, че са дават указания на членове на СИК да не поставят втори печат на бюлетините. Давани са указания при избора на общински съветници да се поставя знак само в кръгчето с преференция, което прави изборът недействителен (тъй като не е отбелязан номер на кандидатска листа – бел. ред.). Избирателите неясно защо, когато се гласува на местни избори с няколко вида бюлетини, допускат грешки. Бюлетината, с която се гласува за общински съветници, е същата, като тази за народни представители“, отбеляза Матева.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че "домовата книга" на президента Румен Радев трябва да се допълни?

Подкаст