Европейските банкови регулатори следят внимателно проблемите, връхлетели империята от недвижими имоти на австрийския магнат Рене Бенко заради потенциалното им вълнообразно разпространение върху пазарите на търговски имоти, ако холдинговата му компания “Сигна холдинг” бъде принудена да разпродава активи на по-ниски цени. Запознати с въпроса лица твърдят, че загубите на кредиторите на Бенко вероятно ще са ограничени дори при хипотетиен колапс на групата му от компании, защото голяма част от заемите са обезпечени. Все пак, вторични ефекти не са изключени, примерно като по-ниски оценки на търговските площи, които да изискват по-високи провизии и преоценки на активи в банковия сектор, допълват добре информираните източници.
В сферата на търговските недвижими обекти има сериозна суша на сделки вече повече от година, което затруднява преценката доколко застрахованите заеми в кредитните портфейли на банките са точни. И възможността от настъпването на поредица от трансакции от портфейла на Бенко може да подложи на натиск въпросните оценки.
Разрастващата се имотна империя на австрийския магнат е сред групите, попаднали в епицентъра на трусовете на търговските имоти в Европа, защото секторът се бори да се справи със скока на кредитните разходи. Холдингът на Бенко притежава финансиран със заеми портфейл от престижни имоти в Европа, между които е съвместната собственост върху универсалният магазин “Селфриджис” в Лондон и КаДеБе в Берлин, както и върху небостъргача на “Крайслер” в Ню Йорк на обща стойност 27 млрд. евро. Австриецът се сблъсква със сериозни финансови затруднения, произтичащи от пандемията и от фалита на основния му кредитор – “Грийнсил кепитъл”. Той вече увери, че е готов да прехвърли контрола на своята империя на експерт по преструктуриране на закъсали дружества. А австрийският вестник “Кронен цайтунг” съобщи, че Бенко вече е отстранен от “Сигна” заради кешов недостиг.
В интервю по държавната австрийска телевизия в следобедните часове на 3 ноември един от акционерите на “Сигна” – Ханс Петер Хаселщайнер, е казал, че той и други инвеститори в компанията са взели под внимание и са одобрили оттеглянето на Бенко и че в момента е необходимо “дългосрочно решение” за конгломерата, чиято централа е в Инсбрук. “Сигна” е определила германския експерт по несъстоятелност Арнд Гайвиц (поканен през 2020-а да преструктурира “Луфтханза”) за временен администратор, който да намери решение на проблемите на групата, които се множат вече повече от година. Германската “Галерия Карстад Каухоф”, която е била обственост на австрийския конгломерат, внесе документи за несъстоятелност през миналата година, предизвикнайки публично недоволство срещу Бенко след като най-голямата германска верига от универсални магазини съкрати хиляди работни места.
Също през 2022-а офисите на “Сигна” бяха обискирани от австрийската полиция като част от обхватно разследване на австрийската прокуратура за корупция във висшите кръгове. През февруари тази година “Дойче банк” прекрати отношенията си с компанията заради опасения за финансовия и репутационния си риск, ако тя остане клиент на германския банков лидер. През последните седмици пък различни обстоятелтва задълбочиха тревогите за ликвидността на групата. През септември беше канцеирана креитна линия за 150 млн. евро за “Сигна спорт юнайтид” – борещо се за оцеляване онлайн поделение на спортни стоки, което вкара регистрираната на нюйоркската борса NYSE фирма в банкрут. През миналата седмица пък спря работата по строителството на “Елбтауър” в Хамбург – проект на стойност 700 млн. евро за изграждане на третата по височина сграда в Германия, защото “Сигна” престанала да плаща заплати на работниците.
Бенко основа и разви “Сигна” през последните две десетилетия и стана милиардер когато беше на 40 години. През тази година “Форбс” оцени личното му състояние на 6 млрд. евро.
Европейските банки до голяма степен са хеджирали рисковете, сързани с австрийския конгломерат като са гарантирали заемите срещ конкретни активи. А Европейската централна банка е разпоредила през август на няколко кредитори на компаниите на магната да преоценят стойността на заемите си или да заделят допълнителни провизии срещу потенциални загуби.