Политическият анализатор Давид Леви пред „БАНКЕРЪ“ – част I
ГЕРБ е овладяла всички нива на столичната администрация и на Терзиев ще му бъде изключително трудно да работи с нея.
Отстъпването на позиции в няколко града не означава, че статуквото сдава властта и в по-малките селища.
Очевидно местната власт не представлява интерес за кукловодите на „Възраждане“.
Възхитен съм от програмистките и компютърни знания на Борисов и Пеевски.
Г-н Леви, след първия тур на местните избори, пропуква ли се политическия лед у нас, както би се изразил Великият комбинатор?
– Според мен, не. Не съм толкова оптимистично настроен. Има промяна на стратегията и тактиката за постигане на целите. А целта е на власт да се задържи определена политико-икономическа олигархия.
Наричана от обществото за краткост клептокрация.
Да, клептокрация, наричана още „хартиена коалиция“, която е заробила държавата и иска да остане колкото е възможно по-дълго на власт, за да продължи грабенето и същевременно да се отърве от отговорност за свършеното.
Вижте първа част от интервюто с Давид Леви:
Неведнъж сме коментирали, че в шахмата жертвата на фигура срещу по-добра позиция се нарича гамбит. Според вас статуквото получава ли по-добри позиции, след като загуби София по унизителен начин, на път е да загуби Варна, а бъдещето на модела в Пловдив, Благоевград и Велико Търново е повече от мрачно? Как се вписва всичко това в една печеливша стратегия?
– Не бих нарекъл това конспирация. Със сигурност има някаква степен на планиране, но дали е осъзнато, или е плод на инстинкти – нямам представа. Отстъпването на позиции в няколко града не означава, че няма да се засили базата в по-малките селища, където зависимостите от местната власт са по-силни. Догодина престоят европейски избори, но като нищо може да има и предсрочен парламентарен вот. Там масите от малките населени места, заедно с институционалния и корпоративен вот, ще бъдат решаващи.
Статуквото разполагаше с тези маси и на предишни избори, техни бяха и повечето големи градове. Да приемем ли за планирано унизителното положение на ГЕРБ в синята столица, където те загубиха и второто място, при това – от левия кандидат?
– След 18-годишно управление на София, ГЕРБ е овладяла всички нива на администрацията и на Терзиев ще му бъде изключително трудно да работи с нея. Тук и там ще започнат някакви промени и кадрови рокади, но чудеса не могат да се очакват. След това клептократично управление на столицата идва момент, в който започват да излизат сметките, а софиянци започват да проглеждат как са се случвали нещата. Рано или късно някой ще трябва да плати тези сметки. Това е много добър мотив властта в града да бъде отстъпена, за да има после кой да бъде обвинен. Тази техника е прилагана неведнъж от Борисов.
При издигането на Хекимян за кандидат-кмет се роди конспиративна теория – ГЕРБ умишлено пуска слаб кандидат, сдава властта в София, а после бойкотира действията на новия кмет и печели политически дивиденти от провалите му. За това ли намеквате?
– Същото го видяхме през 2013 г. с правителството на Орешарски. Това беше техниката, която върна ГЕРБ на белия кон. И, за да бъдат доволни всички партньори от „Хартиената коалиция“, беше направен противоконституционният ход с премахването на машинното гласуване в последния момент. Да не напомням аферата „Костинброд“ – бомба в последния момент.
С тази разлика, че при аферата „Костинброд“ поне привидно междуособиците бяха между два клана в статуквото – кланът на Пеевски срещу клана на Борисов. Това отдавна е надживяно, но какво да кажем за колосалните разлики – все в полза на ГЕРБ! – между данните от екзитполовете и паралелното преброяване? Това последици от елиминирането на машинния вот ли са?
– Причините за разликите между екзитполове и реалните резултати могат да се търсят в два основни фактора. Единият и основен е качеството на самия вот – изборните манипулации, кражбите на гласове, платеното гласуване… В тези случаи става дума все за избиратели, които не участват в екзитполовете. От друга страна е възможно доста хора да наказват социолозите и политическите ясновидци, които вече изскачат и от хладилниците ни. Тоест – с отговорите си ги подвеждат, за да ги направят смешни.
Доколко е вероятно всички останали политически сили – без значение какви са мотивите им – на балотажа в София да насочат негласно избирателите си към гласуване срещу Васил Терзиев, т.е. в полза на левицата?
– Малко вероятно е. От гледна точка на ГЕРБ това би означавало да признаят, че са загубили унизително с най-добрия си възможен кандидат. Те няма да изпаднат в ролята на жертва. Обиграните политически играчи винаги имат някакво неочаквано и различно решение. Вероятността всички да се обединят срещу Терзиев е много малка, защото в София има избиратели, които няма как да бъдат убедени да гласуват за червена кандидатка.
Какво показа този първи тур за кондицията на „Възраждане“ и проруските политически движения? Как мислите – достигнаха ли те тавана на възможностите си?
– Силно се надявам да е така, местните избори също показват такъв тренд. „Възраждане“ няма как да има влияние върху решения на местно ниво, защото местната власт очевидно не представлява интерес за техните кукловоди. Партията стигна до балотаж само в един областен град, а цялостното им представяне е в пъти по-лошо от заявеното от тях.
Познавачите на партийния живот знаят, че всеки партиен апарат бързо се уморява, ако не получи някаква власт. А във „Възраждане“ не попадат никакви лостове и инструменти на властта.
– Така е, но те са създадени за друга мисия – да внасят шум в системата, да създават объркване, да отвличат общественото внимание от важните теми. Така беше преди и с ВМРО, и с „Атака“.
Но и ВМРО, и „Атака“ влязоха във властта под някаква форма и доста техни приближени получиха отлични позиции. С „Възраждане“ се случва нещо съвсем различно, така че дали подкрепата за тях ще тръгне надолу?
– На тяхно място сигурно ще се появи нов проект със същите функции.
Политически гадатели твърдят, че Борисов вече минавал в центъра. Какво означава център за една народняшка партия, пригодима за всяка зона? И какво значи постоянно място за Борисов?
– ГЕРБ е популистка партия, за нея лявото и дясното нямат значение, всичко зависи от конюнктурата. Искрено съм изненадан от програмистките и компютърни знания и умения на боса Борисов – той успя на популярен език да обясни на хората как са били откраднати хешовете на машината и как те били пароли като паролите на мобилните телефони.
Какъв политически код е актуалният Пеевски? След изборите новият кмет на Кърджали, макар и в подтекст, произнесе политическа присъда над предшественика си.
– Това значи, че предшественикът се е опитал да се еманципира в някаква степен.
И се сещаме за съдбата на Касим Дал, на Лютви Местан.
– Има много такива случаи. Но новоизбраният кмет на Кърджали или не си беше научил задачите, които да изпълнява, или те още не са му спуснати – много трудно му беше да каже какво смята да прави с мандата си. С времето ще се научи да заучава текстовете си. А Пеевски, както отбелязах и при миналото си гостуване в СТУДИО „БАНКЕРЪ“, се опитва да създаде прецедент в системата на Закона „Магнитски“ – да излезе от него. Това наистина го кара да предприема и действия в полза на държавата, но мотивите не са за добруването на българския народ. В скандала с премахването на машинния вот открихме у него нов талант – оказа се, че и той е висок компютърен специалист. Новата му обвивка, създадена за излизане от „Магнитски“, се пропуква. Понякога проявява качества, които са лично негови, а не на героя му