Приходите от петрол и газ в хазната на Кремъл са скочили двойно през октомври

петрол промени на глобалния пазар

Постъпленията от продажби на суров петрол и природен газ на Русия са нараснали повече от два пъти през октомври спрямо септември и са били най-високи от април 2022-а благодарение на високите петролни котировки и на решението на правителството да не изплати субсидии на руските петролни рафинерии за септември. Октомврийските бюджетни приходи от данъците върху горивата, включително и на петролните деривати, които са почти 91% от общите посъпления от въглеводороди през миналия месец, са били в размер на 1.635 трлн. рубли (17.63 млрд. щ. долара) срещу 739.9 млрд. рубли през септември, по официални данни на руското министерство на финансите, публикувани на 3 ноември. Продажбите на черно злато и на синьо гориво, които имат над 28% дял в общите бюджетни приходи от началото на годината, са се увеличили с 27.5% спрямо октомври 2022-а. Все пак, от началото на януари до края на октомври средствата от петрол и газ в хазната са намалели с 26.3% спрямо същия период на 2022-а – до 7.211 трлн. рубли.

Петролният и газовият сектор са ключов източник на постъпления в бюджета на Кремъл, които са крайно необходими за растящите разходи за войната в Урайна и за изплащане на трудовите възнаграждения на държавните служители преди планираните за март 2024-а президентски избори в Русия. През последните месеци Москва се облагодетелства от растящите глобални цени на черното злато, тръгнали нагоре отчасти и заради производствените редукции на групата ОПЕК+, ръководена от Саудитска Арабия и Русия. Което, на свой ред, качи котировките на руските петролни сортове над ценовия таван на Г-7, въведен през декември 2022-а, и стесни отстъпката спрямо базовия “Брент”. Основният руски експортен сорт “Уралс” е надвишил ценовия таван за четвърти пореден месец през октомври и се е търгувал за средно 81.52 щ. долара за барел – с 9.57 долара по-малко от “Брент”, по информация на руското финансово ведомство.

През миналия месец правителството не е превело субсидии на националните петролни рафинерии за доставените горива през септември, което също има сериозен принос за скока на бюджетните приходи. Тези плащания, които по правило орязват средствата на хазната, целят да компенсират частично рафинериите за разликата между базовата вътрешна цена и задграничната стойност на транспортните горива. През септември цените на бензина и дизела на руската борса са надхвърлили тавана, заложен във формулата за субсдиите и са позволили на кабинета да спести бюджетни средства. За сравнение, компенсаторните плащания за августовските доставки на дизел и бензин са достигнали 298.7 млрд. рубли.

Правителството планираше да ореже наполовина субсидиите за рафинериите, за да ограничи разходите, но намеренията на министрите бяха разкритикувани от президента Владимир Путин. В резултат те са били възстановени напълно и се търсят други възможности за тяхното финансиране. Именно спрените субсидии за септември са допринесли за недостига на горива на местния пазар, принудил Москва да въведе забрана на износа им на 21 септември, която впоследствие беше облекчена.

Енергийните приходи на Русия бяха редуцирани от поредицата западни санкции: ценовия таван на руския суров петрол, ембаргото на петролния износ и затварянето на газопроводите на “Северен поток” до Европа след взривовете през септември 2022-а, чиито извършители все още не са установени категорично от разследващите.

Министерството на финансите е заложило в тазгодишния бюджет на страната спад на петролните и газови постъпления с 23% – до 8.86 трлн. рубли. Финансистите очакват бюджетен дефицит от почти 3 трлн. рубли или 1.8% от БВП за 2023 година.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че трябва да се забрани използването на телефоните в училищата?

Подкаст