Подкрепеният от БСП кандидат за кмет на София Ваня Григорова ще оспорва избора на Васил Терзиев, издигнат от ПП-ДБ (“Спаси София”), за столичен градоначалник. “Надеждата остава жива, а свободата е на една ръка разстояние – от 3000 до 5000 гласа. Ще бъда първата, която ще поздрави господин Терзиев, ако и когато съдът реши, че тези резултати и начинът, по който бяха постигнати, са законосъобразни”, заяви Григорова.
“Данните, ако са истински, показват, че имаме двойно увеличение между първи и втори тур. Действителният ръст вероятно е още по-голям. На първия тур успяхме да се преборим с едната коалиция в сглобката, малко не ни остана да се преборим с другата част от сглобката. Срещу нас беше впрегнат целият властови, финансов, управленски, включително и технически ресурс, с които разполага ПП-ДБ и ГЕРБ-СДС”, посочи кандидат-кметът. “Въпреки това водим в 13 от 24 района на София. Това на практика са всички големи жилищни райони, с изключение на някои части от Младост. Дадохме надежда на много хора за това, че София може да бъде различна и до последно ще се борим за всеки глас, защото за нас всеки софиянец е важен”, добави тя.
“За нас изборите не са приключили. В момента проверяваме секция по секция, проверяваме протокол по протокол, броим глас по глас. Подкрепата, която получихме от софиянци, ни задължава да направим това. И вече мога да ви кажа, че имаме достатъчно основания, за да оспорим крайния резултат от избора, и ще го направим по всички правила. Няма да допуснем да ни бъде открадната победата”, каза Иван Таков, председател на БСП – София.
Благовест Кирилов, който беше заместник министър на електронното управление в едно от служебните правителства на Гълъб Донев, отбеляза, че според него машините са удостоверени неправомерно. И показа снимка на екран от машина за гласуване, публикувана на сайта на министерството на електронното управление, за която се казва, че показва резултатът от приключилото доверено изграждане. “От страницата на Министерството на електронното управление е видно, че при края на довереното изграждане и се генерира хешкодът. Виждаме снимка от екран на машина, на която е генерирано цялото нещо. Там пише какъв е хешкодът и че той не може да бъде валидиран. Това значи, че ние не сме сигурни дали това е хешкодът, или не, и какво се случва”, смята той.
Бившият министър се съмнява и в процедурата на предаване на изборните протоколи в Централната избирателна комисия. Според него много лесно протокол с празно поле в него може да бъде попълнен с неистинска информация. “Предвид така изнесените данни смятаме, че има достатъчно доказателства да бъдат оспорени резултатите. Само с машини на изборите вчера са гласували близо 200 000 души, които значи, че ако машините не са удостоверени надлежно, имаме един проблем, а с протоколите имаме още един проблем”, изтъкна Кирилов.