Търговци на природен газ вече констатират ранни признаци, че търсенето на горивото в Европа може да нарасне през тази зима, което ще е поредният риск за съсредоточения върху шоковете в предлагането пазар. Потреблението на синьо гориво се е увеличило с 1% през октомври – първият годишен подем откакто нахлуването на Русия в Украйна предизвика рекорден скок на цените на енергията и принуди компаниите и домакинствата да ограничат потреблението, посочват анализатори от Международната агенция по енергетика (МАЕ). А главният изпълнителен директор на швейцарската търговска фирма “МЕТ интърнешънъл” споделя в интервю за медиите, че “търсенето се възстановява” и че той очаква вътрешното потребление да се върне на предкризисните равнища.
Европа оцеля през миналата зима без режим на тока въпреки рекордните редукции на газовите доставки от Русия. Това до голяма степен се дължи на най-дълбокото орязване на поткреблението в историята на сектора благодарение на по-мекото време, по-интензивното ползване както на въглища така и на възобновяема енергия, и мерки за пестене на енергия както от домакинствата, така и от бизнеса.
Експерти на агенция “Блумбърг” очакват ръст на електропотреблението до предкризисните равнища до януари. Както и постепенно възстановяване на свитото индустриално производство в еврозоната през първото тримесечие на 2024-а. Главният изпълнителен директор на швейцарския търговец “Акспо холдинг” – Кристоф Бранд – пък получава “сигнали” от някои клиенти, че възнамеряват да възстановят потреблението на природен газ. Това са предупредителни признаци за пазара, който се опитва да засили енергийната си сигурност след предишната трудна зима.
Европейските газови контракти са намалели с около 40% от началото на 2023-а. Но по-сложните от очакваните дейностти по поддръжка на съоръженията в Норвегия през това лято, стачките в експортните терминали на втечнен газ в Австралия през септември и военният конфликт между Израел и Хамас предизвикват резки ценови колебания по време на търговските сесии.
През миналата година Европейският съюз е орязал потреблението на газ с 55 млрд. куб. м или с 13%, по данни на МАЕ. А използването на синьо гориво в индустриалния сектор е паднало с около 25 процента.
Засега възстановяването на търсенето е на приливи и отливи и зависи до голяма степен от бъдещата еволюция на газовите котировки. Което налага някои промени в потреблението да останат в сила. Очакванията са Германия – най-голямото стопанство на Стария континент – да консумира най-малки количества енергия за последните повече от три десетилетия през тази година – дори под миналогодишните, когато понесе най-големи поражения от кризата.
Търговците обаче следят за признаци за промяна на картината на търсенето, което, успоредно с рисковете за предлагането, е дългосрочен проблем. Газовите котировки за зимния период 2024-2025 година се очква да са по-високи от тазгодишните. Някои контракти за доставка на синьо гориво за промишлеността и за домакинствата влизат в сила през октомври и януари, което ще прецизира равнищата на потребление.
Голямата въпросителна е времето, по оценка на заместник директорът на “Шеврон” – Колин Партиф. Засега Европа изглежда отлично снабдена с рекордни количества газови резерви, но ако стане наистина студено при ниска генерация на вятърните турбини и високо търсене на втечнен природен газ от Азия, деблокирането на запасите от някои хранилища може да се ускори и цените да скочат отново.
Базовите европейски газови контракти TTF на 6 ноември се търгуваха в близост до 46 евро за мегаватчас.