Догодина очакваме над 3% реален икономически ръст, заяви Асен Василев на Powers Summit

„Искам да благодаря на колегите от парламента, които в много кратки срокове изпълниха една доста тежка законодателна програма“. Това заяви финансовият министър Асен Василев, който участва в откриването на провеждащата се в София дискусионна платформа Powers Summit „Власт чувай 2023“.

Коментарът му дойде по повод това дали се очаква през първата половина на 2025 г. да влезем в еврозоната. Той подчерта, че от гледна точка на законодателство сме вътре. От думите му стана ясно, че остава само Законът за БНБ, който последните дни от септември е бил одобрен от Европейската централна банка. Той добави, че приемането му е въпрос единствено на парламентарно време.

„От гледна точка на дълг и дефицит изпълняваме условията и ще продължим да ги изпълняваме. Ясно е, че са устойчиви публичните финанси в този им вид. Остава единствено критерия за инфлация, където водим много активни разговори с всички държави“, обясни Василев и добави, че сега след като цените на храните и енергията падат, това ни помага да намалим инфлацията.

Той подчерта, че 1 януари 2025 г. е заложената дата, за влизането на България в еврозоната.

Василев коментира, че по актуалните теми относно приемането ни в Шенген и в еврозоната има нещо, което е оставено на заден план от политическия дискурс, а всъщност то е много важно и за бизнес средата, и за България – членството ни в Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР). Той изрази надежда, че още в първата половина на 2025 г. страната ни ще стане пълноправен член.

Относно развиването на комуникационната стратегия, която да остави минимално място за пропаганда по ключовите теми за България, Василев коментира, че тази кампания ще помогне донякъде. „Тя вече започна с действия от страна на Европейската комисия в България специално за еврозоната, но според мен по-важно е чисто практически хората да го видят как става и да си го представят.“ Той е на мнение обаче, че обществото вече започва да се докосва до всички процеси и да осъзнава важността им.

Попитан по какъв начин ще се развие икономиката ни, финансовият министър коментира, че се очаква догодина да имаме над 3% реален икономически ръст. Заложената инфлация е около 4,8%, но по думите му най-вероятно ще бъде по-ниска. Той посочи, че това прави около 200 млрд. лв. брутен вътрешен продукт, при заложени 205 млрд. лв. Дефицитът ще бъде 3%, като на начислена база дори е по-малко, обясни още Василев. „Не сме заложили нещо свръх оптимистично, а реалистична прогноза. Видяхте, че това, което заложихме миналата година е изпълнено, а това, което сме заложили тази година също е на път да бъде реализирано.“

Финансовият министър смята, че няма как да имаме богата икономика с евтина работна ръка. „За да сме богати трябва и заплатите да са високи. За да са високи заплатите, трябва да има достатъчно капитал в икономиката, за да може хората да работят. Трябва да има и човешки капитал, но това при нас е вторично, защото нашите хора емигрират“, подчерта той.

Василев каза още, че в последните няколко години фокусът е насочен към това трудът да става по-скъп, а капиталовите инвестиции да бъдат подпомогнати. „Икономиката върви напред в много трудни времена. Ако тръгнем да формираме капиталови инвестиции, както беше периода 2001-2007 г., можем спокойно стигнем до икономически ръст от шест, седем, осем процента“, добави той.

Това е третото издание на форума Powers Summit 2023, като основните му теми са здравеопазване, енергетика, устойчиво развитие, предприемачество, образование и инвестиции – бранд България. Сред участниците са представители на изпълнителната и законодателната власт, политици, представители на бизнеса и експерти.

Платформата има ясен и строго спазван формат, в който всяка тема се състои от три части:

1. “Индустрията говори” – 40-минутен дискусионен панел, в който право и покана за участие имат само лидерите на работодателски организации, браншови и индустриални асоциации, които говорят от името на целия бранш по предварително уточнени и одобрени приоритети.

2. “Лидерите от бизнеса говорят” е втората сесия , в която изявени представители на бизнеса ясно и прагматично поставят проблеми и дефинират решения, както и нужните действия от страна на държавата за постигането им.

3. “Чувам ви” е третата сесия във всяка от темите , в която политиците обобщават чутото и дефинират стъпки за неговото постигане.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

След "пренареждането" на мандатите и влизането на "Величие" в 51-ото Народно събрание, смятате ли, че има риск за кабинета?

Подкаст