Без развиване на човешкия потенциал, няма да се постигне нищо, отсича министър Богданов на „Powers Summit 2023“

И в сферата на предприемачеството, инвестициите и образованието, властта в лицето на образователния министър Галин Цоков, на икономическия министър – Богдан Богданов, на заместник-министъра на иноваците – Веселина Минчева и на изпълнителния директор на Българската агенция за инвестициите – Мила Ненова, чуха исканията на браншовите организации.

Това стана по време на последната част от дискусиите на форума „Powers Summit 2023“, провел се в „София Тех парк“ на 7 ноември.

Представителите на властта обявиха, че се работи по трите приоритета, набелязани от заинтересованите страни – бизнесът и браншовите организации.

Те бяха изложени от домакина на събитието – д-р Пламен Русев, който е изпълнителен председател Webit.Foundation.

В сферата на предприемачество за браншовите организации е от приоритетно значение да се приеме проект за изменение и допълнение на Кодекса за социално осигуряване с цел да се облекчи режимът за инвестиции на фондове за допълнително пенсионно осигуряване, като се намалят ограниченията по отношение на количествената експозиция и видовете разрешения, инвестиционни инструменти и сделки

В образованието – технологични професионални гимназии във всички областни градове по примера на ТУЕС (Технологично училище „Електронни системи“ към Техническия университет в Софи) и на гимназията ПГЕЕ в Бургас.

В сферата на инвестициите – Закон за насърчаване на инвестициите или отговор на въпроса защо в България няма инвестиции на 10-20 млн. евро и как това може да се промени.

Министър Галин Цоков потвърди, че се работи по това не само в по-малките областни центрове, в рамките на математическите гимназии, да се развиват профилирани паралелки, но и университетите да се включват по-активно в средното образование, като имат възможност да сключват договори с три училища едновременно. Той добави и че в момента в министерството работят по визия за качеството на образованието, в която основната роля е отредена на учителите, тъй като те са тези, които могат да задвижат някаква промяна. Министърът също се присъедини към идеята за бранд „България“, като отбеляза, че в него образованието трябва да е национална задача. По отношение на бъдещето, за което Мъск прогнозира, че едва ли ще е необходимо човек да учи, тъй като заради въведенията на Изкуствения Интелект той няма да трябва да работи, министър Цоков коментира, че това наистина са сериозни предизвикателства. Той обаче подчерта, че за образованието 5.0 е доказано, че трябва да се работи в посока социалното и емоционалното обучение на хората, така че те да могат да възприемат другия и да бъдат успешни и добри във всичко, което правят.

Министърът на икономиката Богдан Богданов бе категоричен, че каквито и цели да си поставяме, зад всички тях стоят хора и ако човешкият потенциал не се развива, няма да се постигне нищо. Той обърна внимание, че за това е необходимо и да се върне доверието в институциите, за да има предвидимост и ясен хоризонт – все неща, в чиято основа са образованието и здравеопазването. Той на няколко пъти подчерта, че основният проблем са кадрите, че за решаването му не може да се разчита нито само на образователната система, нито само на вноса на кадри от трети страни. От друга страна той потвърди, че трябва да се работи по проблема за улесняване достъпа на работна сила до пазара на труда в България. Богданов отбеляза, че трябва да се синхронизират два процеса – и вносът на кадри, и създаването на обучена работна ръка в синхрон с бизнеса. Освен това и държавните предприятия трябва да се включат в програмите за развитие на дуалното образование.

По отношение на връщането на доверието в институциите, Богданов обяви, че вече в търговските ни представителства в чужбина за работа могат да кандидатстват и българи, живеещи трайно в конкретните държави.

В тази връзка д-р Русев препоръча на Световния форум в Давос да се открие и Bulgarian House – представителство, което ще улесни популяризирането на бранда „България“. Той бе категоричен, че който е в Давос, той е на световната икономическа карта.

От своя страна заместник-министър на иновациите Веселина Минчева обяви, че екипът й не само чува, но и се вслушва в бизнеса и работи по изпълнението на неговите цели и стремежи. По-конкретно тя обясни, че политиките им на инвестиции, на иновации и на конкурентоспособност са непосредствено свързани с образованието, заради което те работят по проекти с допирни точки – министерството на образованието и министерството на труда и социалната политика.

Освен това те се опитват да намерят финансови инструменти, които да помогнат на стартиращите предприятия, като в тези опити следят какво правят другите страни.

Изпълнителният директор на Българската агенция за инвестиции Мила Ненова също потвърди, че за тях приоритети са образованието и привличането на големи инвестиции. За целта обаче за нея е важно как разказваме бранда „България“. Тя уточни, че и в момента България продължава да се рекламира като страната с ниски данъци. В същото време тя подчерта, че е важно да знаем и как чужденците ни виждат отвън. Ето защо Ненова планира да организира кръгла маса с чужденци, които вече развиват бизнес в България.

„Нека те ни кажат как ни виждат, за да не се концентираме върху негативите, а да се възползваме и от положителните си страни. Защото ние наистина има какво да разкажем“, заключи оптимистично Мила Ненова.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Подкрепяте ли отварянето на държавни магазини в пощите?

Подкаст