АП
Палестинците съставляват приблизително 25 процента от работната сила, наета в израелската строителна индустрия
Израелските строителни компании са поискали от правителството да им позволи да наемат 100 000 индийски работници, за да заменят 90 000 палестинци, чиито разрешителни за работа са били анулирани от началото на войната – след атаката на „Хамас“ в Израел на 7 октомври, съобщи „Хиндустан Таймс“.
„В момента преговаряме с Индия. Очакваме решението на израелското правителство да одобри това. И се надяваме да ангажираме 50 000 до 100 000 работници от Индия, за да можем да управляваме целия сектор и да го върнем към нормалното“, се казва в репортаж на „Гласът на Америка“ от Западния бряг, цитиращ вицепрезидента на Израелската асоциация на строителите Хаим Фейглин.
Министърът на външните работи на Индия не е отговорил веднага на доклада.
Според доклада палестинците съставляват приблизително 25 процента от работната сила, наета в израелската строителна индустрия.
„Ние сме във война и палестинските работници, които са около 25 процента от нашите човешки ресурси в сектора, не идват, не им е разрешено да работят в Израел“, каза Фейглин.
Около 10 процента от палестинските работници са от Газа, която е в центъра на конфликта, а останалите са от Западния бряг.
През май Израел подписа споразумение с Индия, което ще позволи на 42 000 индийци да работят в Израел – особено в строителния сектор, освен медицинските сестри.
Рамковото споразумение за улесняване на временната заетост на работници в специфични сектори на пазара на труда в Израел беше инициирано на 9 май по време на посещението на израелския външен министър Ели Коен в Индия.
Миналата седмица Израел депортира хиляди палестински работници от ивицата Газа в обсадената територия.
На около 18 000 палестинци от Газа беше позволено да работят на нискоквалифицирана работа в Израел. Разрешителните са желани в Газа, където нивото на безработица доближава 50 процента. Израел започна да издава разрешителните през последните години, мярка, която смяташе, че помага за стабилизирането на Газа и за укротяване на „Хамас“ въпреки по-широката блокада, насочена към отслабване на ислямската въоръжена група.
На 2 ноември Израел обяви, че отнема разрешителните на работниците и ще ги депортира.