Акциите на италианските компании се търгуват с отстъпка от 50% спрямо световните фирмени книжа – най-големият отбив от 35 години насам. Основната причина са опасенията на инвеститорите за фискалната перспектива на една от най-задлъжнелите европейски икономики, въпреки признанията на експертите, че акциите не са изпускане, защото са прекалено изгодни.
В исторически план италианските фирмени книжа винаги са били по-евтини от конкурентите им в световен план, но този път ножицата е най-широка от 1988-а и стои в тази позиция вече няколко месеца. 50-процентната разлика е двойно по-висока от средната за последните две десетилетия.
Индексът на първокласните акции на борсата в Милано поскъпна през тази година благодарение на банковите книжа, спечелили от най-агресивния възходящ лихвен цикъл в исткорията на еврозоната. Но работещите за националния пазар фирми в секторите за потребителски и промишлени стоки понесоха сериозни поражения от застаряващото население, изскочилия над 100% от БВП публичен дълг и близкия до нулата икономически растеж през последните 20 години – период, който бе прекъснат за кратко от следпандемичното възстановяване. Това направи италианските акции като цяло по-евтини дори от британските, които се търгуват с 33% отстъпка срямо глобалните си конкуренти.
Направените напоследък преоценки на икономическия растеж и увеличенията на прогнозите за бюджетния дефицит върнаха опасенията за потенциален фискален стрес, които през октомври тласнаха над 200 базови пункта премията, която инвеститорите искат, за да държат десетгодишни италиански облигации вместо аналогичните по срочност германски дългови книжа. Впоследствие този диференциал се стесни (бел. ред. – до 190 точки на 7 ноември), но остана силно колебаещ се. Нов тест предстои на 10 ноември когато международната рейтингова агенция “Фич” ще преразгледа кредитната оценка на Ботуша, която в момента е “BBB” с положителна перспектива. Икономисти не изключват промяна на перспективата предвид по-ниския растеж, по-високите лихвени проценти и влошаването на фискалната позиция на страната.
Банкери на “Голдмън Сакс груп” са пресметнали, че увеличение с 10 базови пункта на спреда на италианския спямо германския държавен дълг отнема около 2% от оценката на акциите на италианските банки и 1.5% от базовия борсов индекс на Италия FTSE MIB.
Финансовите нужди на страната се усложняват допълнително от трудностите да изпълни условията на Европейската комисия, за да получи милиарди евро от фонда за възстановяване след пандемията. Като капак, конфликтите в Украйна и Близкия изток заплашват да предизвикат нов скок на енергийните разходи и да отслабят растежа.
Италианският борсов индекс FTSE Italia Star, който включва фирми с пазарна капитализация до 1 млрд. евро, е загубил 10% от пазарната си оценка от началото на 2023-а досега след миналогодишния си почти 30-процентен срив. За сравнение, индексът FTSE на компаниите със средна пазарна капитализация се е понижил с 5% през тази година. Но пък акциите на “Уникредит” са поскъпнали с почти 80% от началото на 2023-а и са сред най-печелившите банкови книжа на еврозоната.