Напредъкът ни е забележително добър, обяви Денков на Powers Summit

Питаха ни защо приоритетите ни през първата година на това управление са правосъдна реформа, Шенген, еврозона и членство в Организацията за икономическо сътрудничество и развитие. Причината е, че ако ние решим тези проблеми, ще създадем базата, върху която да изградим един по-добър устойчив живот. Това е ролята на политиците, да осигурят условията, така че хората да живеят по-добре. И нашият напредък е забележително добър – и по отношение на Шенген, и по отношение на еврозоната, и за ОИСР и за интегрирането ни в ООН с избора на представител на България в Съвета на ООН по правата на човека.

Това обяви премиерът академик Николай Денков по време на официалното откриване на третото издание на форума Powers Summit 2023, провеждащ се в “София Тех парк”.

Той добави, че след като е поставена здравата основа, ще последват и другите приоритети, свързани с това как да се живее по-добре в България. Той отбеляза, че това са образованието, здравеопазването, научните изследвания, иновациите. По всички тези теми се говори някак на парче, но те трябва да се подредят като пъзел, за да стане ясно именно как ще живеем по-добре в България, обясни Денков.

Той се обърна към участниците на форума, че присъствието му на събитието е възможност той да ги чуе. Той ги увери, че ще продължи да го прави, но добави, че за постигането на по-добро бъдеще на България в Европа е необходимо колективно общо усилие – и на бизнеса, и на учените, и на учителите, и на политиците – за постигането на общите задачи, които е дефинирал колективният разум.

Той спомена “колективния разум”, тъй като него за него говори в стъпителните си думи д-р Пламен Русев – изпълнителният председател на Webit Foundation, домакин на форума.

Д-р Русев прогнозира, че през 2029 г. една немалка част от хората ще са изпили специално хапче – нанобот, което ще се закачи за неокортикса им, намиращ се на върха на пирамидалната структура в мозъка им, която отговаря за решенията им. В другата си част мозъкът им ще създава връзки с останалите, избрали да участват в изграждането на колективната интелигентност.

Д-р Пламен Русев засегна и проблематика, свързана с настоящето – попита академик Денков какви са приоритетите на правителството му днес. Той отчете като много положителен факта, че от 19 предварително обявени приоритета Министерският съвет е постигнал десет, а по пет – в момента работи.

Академик Денков посочи, че в енергетиката приоритетите са развиването на възобновяемите източници, но без да се пренебрегват базовите мощности и ядрената енергетика; по отношение на образованието – връзката на бизнеса с професионалните гимназии, така че във всеки регион на страната компаниите да очакват завършващите ученици, в чието образование преди това са участвали.

Денков обърна внимание, че във висшето образование през последната година има известен застой, защото е липсвала политическата воля за реализирането на големите реформи. По отношение на здравеопазването отбеляза като приоритети пролифактиката, дигитализацията, изсветляването на бизнеса, където по думите му именно сблъсъкът между различните лобита, изнасящи лекарства, създава технически проблеми с изписването на медикаментите.

Премиерът призна, че към задачите си Министерският съвет трябва да добави и още една – налагането на бранда “България” – нещо, за чиято важност той научил именно от форумите на Powers Summit.

От своя страна Гергана Паси, президентът на Дигиталната национална коалиция, попита премиера, взимайки повод от вчерашното му посещение в Израел, дали не е възможно България да се превърне в пристан за всички израелски стартъпи, така че тези невероятни технологични таланти да могат да работят спокойно, извън сцените на войната. Денков й обясни, че в момента в Израел се събират хиляди негови граждани, разпръснати по цял свят, за да помогнат на страната си, водеща война след варварското терористично нападение от “Хамас”.

Премиерът бе категоричен, че първо трябва да се осигури мирно решение за траен мир и разкри, че в момента по проблема работят и двама българи, един от които е бившият министър на външните работи Николай Младенов.

“И ние ще помогнем, без да вдигаме много шум”, уточни Денков.

Той призна, че България е предложила израелски деца, които са загубили близки и родители във войната, да бъдат приети в страната ни, докато се възстановят. Освен това добави, че след решаването на проблема с конфликта в Близкия Изток, при първа възможност България отново ще започне да си сътрудничи с Израел по двете основни теми – постигането на по-добра симбиоза със стартъп системата им и възползване от опита им в използването на напоителни системи в селското стопанство.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

След "пренареждането" на мандатите и влизането на "Величие" в 51-ото Народно събрание, смятате ли, че има риск за кабинета?

Подкаст