Необходимостта от здравно образование и превенция обсъдиха депутати на форума Powers Summit

В София тех парк се провежда третото издание на форума Powers Summit 2023, като основните му теми са здравеопазване, енергетика, устойчиво развитие, предприемачество, образование и инвестиции – бранд България. Сред участниците са представители на изпълнителната и законодателната власт, политици, представители на бизнеса и експерти.

По темата за здрaвеопазването се включиха депутати от различните парламентарно представени партии, които изразиха своята позиция по наболелите теми в панел „Лечение без превенция е неустойчиво“ и панел „Борбата със затлъстяването – мисия възможна“.

Първи в сесията „Властта чува“ темата коментира бившият здравен министър от ГЕРБ Костадин Ангелов. По отношение на първия панел „Лечение без превенция е неустойчиво“, той заяви, че основната теза в програмата на ГЕРБ е: „Българите да са здрави, а не да бъдат излекувани“. В тази връзка от тяхна страна е предвидено да бъде създаден Национален център за скрининг, превенция и профилактика на социално значими заболявания, който да бъде създаден като над институционална организация, която да провежда всички политики, свързани с контрола, ранната диагностика, лечението и профилактиката на всички социално значими заболявания.

Костадинов заключи, че най-големият проблем е лиспсата на здравно образование. „Предлагаме въвеждането на 60 часа здравно образование, като те да се взимат от наличните часове в момента, по които те се обучават, а не да бъдат добавяни.“

Втори в панела бе д-р Александър Симидчиев от „Продължаваме промяната – Демократична България“. Според коалицията има огромна необходимост от създаване на фонд за превенция и профилактика, тъй като страната ни в момента не харчи достатъчно средства за това.

Васил Пандов, отново от ПП-ДБ, също подчерта, че трябва да бъде обърнато внимание именно на превенцията.

Депутатът от ДПС Йордан Цонев подчерта от своя страна, че България е повишила разходите си за здравеопазване около десет пъти. Според него средствата се харчат неефективно, заради което е необходима реформа в сектора и неговия финансов стълб.

По време на дискусията проф. Георги Йорданов от БСП представи статистика, според която голям процент от хората нямат контакт със своя личен лекар. Той отбеляза, че внимание трябва да бъде обърнато и върху навиците на хората, включително и за правилно и здравословно хранене.

Андрей Чорбанов от „Има такъв народ“ смята, че трябва да се мисли по-глобално – да се промени цялата среда, а именно семейна, медийна и образователна.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

След "пренареждането" на мандатите и влизането на "Величие" в 51-ото Народно събрание, смятате ли, че има риск за кабинета?

Подкаст