Заместник-министърът на финансите Георги Клисурски обяви, че е чул исканията на бизнеса по време дискусионната платформа „Powers Summit 2023“ и че би искал да им обърне внимание на Зелените проекти и на проектите за устойчиво развитие в Плана за възстановяване и устойчивост, за които неговите представители са признали, че са им важни.
„През последните години ние много говорихме за това колко е важен Планът за устойчивост и развитие и какви големи възможности предлага той за зелено и дигитално трансформиране на икономиката. Това не са само красиви думи и по повод признанията на бизнеса, че той има нужда от повече грантови програми за зелено развитие, ще представят на вниманието им три програми, от които те могат да се възползват още сега“, обяви заместник-министърът на финансите.
На първо място – над 240 млн. лева по програма за зелена технологична модернизация на предприята.
На второ място – „зелен ресурс“ от над 120 млн. лева за инвестиции в собствено производство на енергия от възобновяеми източници.
На трето място – заделени са над 180 млн. лева за прехода към кръгова икономика в самите предприятия.
Всички тези пари са по грантови програми с общ ресурс от над половин милиард лева и тези средства са налични и в момента и трябва само бизнесът да кандидатства, подчерта Клисурски.
По отношение на Плана за възстановяване и устойчивост, Клисурски припомни думите на председателката на Европейската комисия – Урсула фон дер Лайен от април 2022 година, когато в София тя обяви, че българският план е най-зеленият в цяла Европа. Това не е случайно – близо 60% от мерките в него имат зелен етикет или са насочени към устойчиво развитие.
Във връзка с това Клисурски изброи основните му елементи – множеството проекти и мерки, насочени към енергийната ефективност на сградния фонд; пари и мерки с цел производството от ВЕИ, както от бизнеса, така и от битови потребители, да може да влиза в енергийната система; проекти, насочени към общините и по-специално нощното им осветление да стане енергийно ефективно, като се захранва от ВЕИ-системи. По този повод той припомни, че целта на България за нови зелени мощности е те да са над 1400 мегавата, произвеждани от слънце, вятър и батерии. За всичко това трябват инвестиции, с които ние ще подпомогнем частния бизнес, но от него очакваме мощности, обясни Клисурски.
На следващо място той говори, че се предвижда и специална инфраструктура за съхранение на енергия, произведена от зелени енергоизточници, така че тя да може да бъде използвана дори когато няма вятър и слънце.
Не на последно място Клисурски отбеляза инвестиция в изследване на различни геотермални източници. Предвиждат се и няколко пилотни проекта, при които топлата вода от минералните извори ще се използва за производство и на електрическа, и на топлинна енергия.
По повод желанието на бизнеса да плаща данък, известен като „такса „смет“, само за генерирания отпадък, заместник-министърът обяви, че вчера, 6 ноември, е направена първата стъпка в тази посока. Министерството на финансите вече е внесло в Министерския съвет предложения за промени в данъчните закони, включително на местните данъци и такси, в които е заложен принципът „замърсителят плаща“.
За финал заместник-министърът увери присъстващите на форума, че в министерството на финансите работят активно, за да отпушат забавянията по проектите по Плана за възстановяване и устойчивост.