Програми за привличане на повече инвеститори и възможностите за търговия на държавни ценни книжа (ДЦК) за инвидидуални инвеститори обсъдиха изпълнителните директори на Борсите на Румъния, Хърватска и Македония по покана на „Българска фондова борса“ на финансовия форум “Инвестор Файненс Форум“.
В северната ни съседка програмата „Фиделис“ e достигнала впечатляващите 4.5 милиарда евро за малко повече от три години, които са набрани от интереса на частни инвеститори на румънския капиталов пазар, заяви главният изпълнителен директор на Букурещката фондова борса Адриан Танасе. Той отбеляза, че решението от 2022 година да бъде отворен отново първичния пазар на дълг за физически лица в Румъния чрез програмата за държавни облигации „Фиделис“ (Fidelis government bonds) е успешно в много отношения.
В Хърватия програмата за борсово търгувани ДЦК е набрала 1.3 милиарда евро, като е привлякла интереса на 43 хил. индивидуални инвеститори, допълни Ивана Гаджич, председател на Управителния съвет и изпълнителен директор на Загребската фондова борса. За периода от март до юли 2023 г. оборотът на вторичния пазар с ДЦК е достигал 30 милиона евро. Правителствената инициатива за пласиране на правителствени облигации на физически лица се е оказала много добър продукт за капиталовия пазар на страната.
В Македония близо 23 милиона евро са набрани от 1283 индивидуални инвеститори, като до края на годината се очаква да бъде пусната нова емисия държавни облигации, сподели Иван Стериев, главен изпълнителен директор на Македонската фондова борса в Скопие.
Следва да се отбележи, че
в България първичният пазар на ДЦК се осъществява чрез централизирани аукциони,
организирани от Министерство на финансите, съвместно с БНБ, но вторична борсова търговия почти липсва, коментира изпълнителният дириректор на „Българска фондова борса“ доц. д-р Маню Моравенов. Разработването и внедряването на програма за ДЦК, насочена към индидидуални инвеститори е един от стратегическите проекти на БФБ за развитието на българския капиталов пазар. Високите лихви в момента правят този инвестиционен инструмент още по-атрактивен.
Предстоят разговори с Министерство на финансите относно възможностите за реализиране на подобна програма и в България, което би увеличило многократно броя на активните инвеститори на БФБ, би активирало вторичната търговия на ДЦК, както и ще повиши атрактивността на българския капиталов пазар, добави Моравенов.