Мога да издекламирам милионите, които в момента се дават и ще продължат да се дават за развитието на земеделието.
Над 1 млрд. евро по Стратегическия план за развитието на земеделието и селските райони
за периода 2023-2027 г. са предвидени за бизнеса в земеделието.
Но ми позволете да ви споделя своето голямо притеснение – субсидиите, които са радост за земеделските производители, отклоняват вниманието на бенефициентите от пазарната конкуренция. А истината е в нея – в пазарната конкуренция.
С тези думи министърът на земеделието проф. Кирил Вътев започна изказването си на на Powers Summit 2023 – форумът, на който се очаква властта да чуе желанията на заинтересованите страни в сектора.
В отговор на въпроса на изненадания водещ на „Министерския панел“ – домакинът от Webit.Foundation – д-р Пламен Русев – министър Вътев обясни, че няма нищо против субсидиите, но според него те не дават очаквания резултат.
Той уточни, че ключът към устойчивостта в земеделието е пазарната лоялна конкуренция, която печели доверието на потребителите и допълни, че устойчивостта изисква предвидимост и сигурност.
„Ако искаме да имаме устойчивост в българското земеделие, на първо място трябва да работим върху дългосрочното прогнозиране на климатичните условия“, посочи Вътев. Той добави, че утре – на 8 ноември – по покана от гръцкия си колега – ще посети Гърция, за да се запознае на място с пораженията, нанесени от природните стихии тази година. По този повод министър Вътев обърна внимание, че заради климатичните промени трябва да се помисли за отводняването, после за поливното земеделието, което за последните години в България се е свило на 0.7 процента. На следващо място министър Вътев отбеляза колко е важно да се създаде райониране на страната, защото сме страна с изключително богати почви и е добре то да стане на база климатично-почвени условия, подходящи не само за отделни култури, но и за конкретни сортове.
Накрая министърът на земеделието обобщи, че по всички тези теми в момента от екипа му подготвят пакет от 7 законови промени, за които обаче е нужна подкрепата на парламента и най-важното устойчивост – а не да се сменят правителствата на няколко месеца.
Венемира Мачева