Министърът на здравеопазването проф. Христо Хинков проведе работна среща с европейския комисар по здравеопазване и безопасност на храните г-жа Стела Кириакиду.
Визитата е продължение на проведен разговор между двамата в рамките на Редовното заседание на Съветa по заетост, социална политика, здравеопазване и потребителски въпроси (Съвет ЕПСКО) през юни 2023 година. Тогава те заявиха готовност за провеждане на по-задълбочени разговори по теми от взаимен интерес.
Основен фокус на днешната дискусия бяха въпроси, свързани с Европейския план за борба с рака, фармацевтичната реформа, ваксинацията и психичното здраве.
В контекста на разговора министър Хинков коментира Националния план за борба с рака до 2027, който беше одобрен през януари 2023 година. По думите му проектът на този план включва няколко основни направления, сред които превенция, скрининг, иновативна диагностика и лечение, качество на живот, както и създаване на система, която предлага устойчива и модерна грижа.
Европейският план за борба с рака също беше обсъден и комисар Кириакиду информира за напредъка и постиженията по него до момента, като подчерта, че препоръките на Европейския съюз за скрининг са актуализирани за първи път от почти 20 години, за да се вземе предвид медицинският и научният напредък. Според нея 90% от европейските граждани, които отговарят на условията за скрининг за рак на гърдата, рак на маточната шийка и рак на дебелото черво и ректума, следва да получат подобна услуга до 2025 година.
Във връзка с достъпа до лекарствените продукти, здравният министър подчерта, че това е сериозно предизвикателство за здравните системи в Европейския съюз и че обсъжданите мерки за справяне с недостига на медикаменти през последните години са изключително важни за нашата страна.
„В рамките на преговорния процес по Фармацевтичния пакет трябва да се отчетат особеностите на отделните държави-членки на Европейския съюз и да се намери правилният баланс за диалог между индустрията и националните компетентни органи. Основната цел за всички държави е да не се допуска ограничаване на достъпа на пациентите до необходимите им лекарствени продукти“, категоричен бе министърът.
От своя страна комисарят подчерта, че като част от един силен Европейски здравен съюз техен ключов приоритет е да се създаде единен пазар за лекарства в Съюза и да се гарантира, че всички европейски граждани имат равен достъп до безопасни, ефективни и иновативни лекарства по всяко време.
По отношение на психичното здраве, министър Хинков напомни, че в България през 2021 г. бе приета Националната стратегия за психично здраве за периода от 2021-2030 година. Той подчерта, че за Министерството на здравеопазването е приоритет утвърждаването на съвременного психично здраве, както чрез изпълнение на инвестиции и реформи по Плана за възстановяване и устойчивост, така и чрез активното сътрудничество със Световната здравна организация (СЗО) в рамките на двугодишни споразумения за сътрудничество.