“Чухме ви” – подчерта множественото число на глагола – енергийният министър Румен Радев по време на форума “Powers Summit 2023”, след като представителите на сектора и заинтересованите страни обсъдиха проблемите си.
Министър Радев отбеляза, че е дошъл на срещата с целия си екип, тъй като енергийните политики и стратегии вече се пишат в министерството, а не по някакви кабинети, някъде другаде. Със задоволство отбеляза, че нещата, които е чул като искания, са в посоката, в която от министерството работят.
След това той призна, че наистина си е предизвикателство извеждането на битовите потребители на нерегулирания пазар, още повече че регулираният пазар е значителен и може да се установи във всяко едно решение за цените на КЕВР, където е записано, че е 12.2 тераватчаса годишно, което, съотнесено към вътрешното потребление в България, което 33-34 тераватчаса, представлява значителна част от него.
По отношение на разяснителната кампания за либерализацията на пазара министър Радев посочи, че такава е предвидена от законодателя и за нея са необходими сериозни усилия. По този повод той призна, че вероятно не е от най-речовите министри, но за него е най-важно да си върши работата – да подсигури нужната енергия. По този повод той обяви, че делът във вътрешното потребление на електроенергия е близо 45% от ВЕИ, като разликата отива към износ, тъй като в момента се прави планираният годишен ремонт на шести блок на АЕЦ “Козлодуй”.
Министър Радев обърна внимание и на значението на регламента на Европейския парламент и на Съвета за създаване на рамка за гарантиране на сигурни и устойчиви доставки на суровини от критично значение. По думите му от министерството работят много активно по нея.
След това той набеляза като проблем създаденото у нас негативно отношение към Брюксел, което се е пренесло и върху Зелената сделка, която реално е нещо хубаво и не би могла да съществува без енергийната индустрия и без основните суровини. Това, което е важно да се отчете, е че при дейностите по нея от Европейската комисия държат да се спазва процедурата по оценката на въздействие. Обичайно, мерките, които се предписват по нея, са предмет на продължително събиране на мнения и на становища. И именно в този процес България трябва да участва активно, но не само в лицето на държавните институции, но и като бизнес компании и като браншови организации. Само по този начин страната ни ще си гарантира националния интерес, завърши енергийният министър.