След поредната обилна зърнена реколта, Русия планира да задържи сезонната си квота за износ на жито на завишено равнище, което едва ли ще затрудни транспортирането му. За втората половина на сезона – от 15 февруари до края на юни, експортният дял за пшеница се очаква да бъде 24 млн. тона, съобщава “Интерфакс” като се позовава на първия заместник министър на земеделието Оксана Лут. Размерът на житната квота и конкретното разпределение на зърното засега не са детайлизирани, но това обилно количество няма да ограничи износа, твърди Дмитри Рилко – директор на базираната в Москва консултантска компания ИКАР.
Русия, която вече е най-едрият световен износител на жито, прибра рекордна зърнена реколта през сезон 2022-2023 година. Количеството произведена пшеница беше с 23% по-голямо от средното за последните пет години. Въпреки слабото намаление на продукцията за следващата година, тя остава изключително щедра. Руският президент Владимир Путин дори заяви, че ожънатото руско зърно ще достигне забележителните 150 млн. тона през тази година – сериозно постижение в условията на глобалната криза на храни и на блокадите на експорта на селскостопански стоки.
Москва използваше преди квоти, за да гарантира националните зърнени доставки, но през 2022-а постави доста висок таван за износа, което означава, че той ще окаже слаб ефект върху глобалните пазари. Войната срещу Украйна, включително блокадите по море и обстрела на пристанищата, възпрепятства украинския износ на храни. За разлика от него обаче руските търговци успяха да преодолеят финансовите и логистични предизвикателства след инвазията и да транспортират рекордни товари. По информация на “Интерфакс”, руската експортна квота включва и доставки от регионите на Украйна, окупирани от руските сили.