Асен Василев готов с механизма за арбитражите

Парламент Асен Василев Мария Габриел правителство

Сблъсъкът за реда, по който държавата да бъде представлявана по международни арбитражни дела стигна до предложен от финансовия министър Асен Василев проект на постановление на  Министерския съвет за създаване на Консултативен съвет, който да подпомага кабинета в тази насока.

В доклада към проекта е посочено, че съгласно Гражданския процесуален кодекс държавата се представлява по тези производства от министъра на финансите, освен когато в закон е предвидено друго. Устройственият правилник на финансовото министерство пък възлага тези функции на ресорната дирекция „Съдебна защита“.

“За осигуряване на

ефективна защита на българската държава

по голяма част от международните арбитражни дела е необходимо съдействие от други държавни органи и подчинените им администрации, най-вече по отношение на събирането и обсъждането на доказателства.

В същото време на тези органи и администрации, като разполагащи с експертиза по материално-правната част на спора, е целесъобразно да бъде осигурена възможност за по-тясно ангажиране във връзка с координацията при възлагане на представителството на българската държава по международни арбитражни дела, получаване на информация за хода на делата и др.

За разрешаване на гореописаните проблеми с предложения проект на акт се предвижда създаване на основание чл. 21 и чл. 22а, ал. 1 от Закона за администрацията на Консултативен съвет по въпроси, свързани със защитата на българската държава по международни арбитражни дела”, пише в доклада.

Функциите на съвета ще са обсъжда въпроси и осъществява координация и взаимодействие между институциите с оглед на ефективната защита на държавата по международни арбитражни дела.

Консултативният орган

ще разглежда и предлага общи стандарти,

правила и примерни образци за възлагане на представителството на българската държава по международни арбитражни дела, включително при наличие на рамкови споразумения. При необходимост съветът ще обсъжда и насоки относно стратегията за водене на защитата, включително конкретни процесуални действия.

От проекта става ясно, че правомощията са съсредоточени в ръцете на финансовия министър, който ще одобрява поименния състав на съвета и ще има решаваща дума по всички въпроси.

Органът ще изисква и получава информация за хода на делата, за разходваните средства и постигнатите резултати, ще ползва експертизата на други държавни органи, ще осъществява международно сътрудничество с цел споделяне на добри арбитражни практики, като приема годишна програма и представя пред Министерския съвет ежегоден доклад за дейността си.

Председател на съвета

ще е министърът на финансите,

а негов заместник – министърът на правосъдието.

Членове на съвета ще бъдат по един заместник-министър на финансите, на правосъдието, на външните работи, на икономиката и индустрията, на енергетиката, на околната среда и водите, на регионалното развитие и благоустройството, които ще се определят от съответния министър.

Председателят – по своя инициатива или по предложение на заместник-председателя или на член на съвета – ще може да кани за участие в заседанията представители на други държавни институции с отношение по конкретен спор или друг въпрос от сферата на компетентност на съвета, признати юристи и други специалисти, представители на академичната общност в областта на международното право.

Съветът ще заседава ежемесечно, с възможност

за провеждане и на извънредни заседания.

Решенията ще бъдат приемани с обикновено мнозинство от присъстващите, а при необходимост – по предложение на председателя – и неприсъствено, като проектът на решение ще се представя за подпис от всички членове с изключение на командированите и ползващите законоустановен отпуск.

Решението ще се счита за прието, ако бъде подписано от две трети от членовете на съвета, и ще се вписва в протокола от следващото заседание.

Към протокола от заседанието членовете на съвета ще могат да приложат особено мнение по приетите решения.

Протоколът от заседанието ще се подписва

от председателя и от секретаря на съвета

и ще се изпраща на заместник-председателя и на членовете му в двудневен срок от заседанието.

Председателят на съвета ще представлява съвета, ще определя дневния ред, ще насрочва и ръководи заседанията на съвета и ще организира и контролира изпълнението на решенията на съвета.

При отсъствие на председателя неговите функции ще се изпълняват от заместник-председателя. Предвидена е и възможност с решение на съвета да се създават работни групи, които да подпомагат неговата работа.

Административното и техническото обслужване и експертното осигуряване на съвета ще се осигурява от Дирекция „Съдебна защита“ към финансовото министерство, която

ще изпълнява функциите на секретариат начело със секретар.

Ежегодният доклад за дейността на съвета ще се представя в Министерския съвет до 30 юни и ще се публикува на интернет страницата на Министерството на финансите.

“Чрез създаването на съвета ще се подобри координацията между държавните органи и ще се осигури по-тясно ангажиране от тяхна страна по въпросите, свързани със защитата на българската държава по международни арбитражни дела. Ще се постигне и достатъчно публичност, прозрачност и осигуряване на по-ясни правила при организирането на защитата на българската държава по международни арбитражни дела”, мотивират се вносителите.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

След като Конституционният съд се произнесе по казуса с "Величие", ще се увеличи ли доверието в изборния процес?

Подкаст