Парламентът не прие майчинските да се обвържат с минималната работна заплата

Депутатите не приеха промяната в Кодекса за социално осигуряване, предложена от Корнелия Нинова и група народни представители, която щеше да даде възможност така наречените майчински – обезщетенията за отглеждане на дете до 2-годишна възраст – да бъдат обвързани с размера на минималната работна заплата.

По предварителни разчети за около 30 000 лица, получаващи обезщетения за отглеждане на деца до 2-годишна възраст, ще са необходими около 96 млн. лева годишно допълнителни средства по бюджета на Държавното обществено осигуряване.

При представянето на предложението докладчикът на проектозакона – депутатът от „БСП за България“ Георги Гьоков посочи, че само омбудсманът подкрепя законопроекта, тъй като са получени много жалби от родители за недостатъчния размер на обезщетенията.

Министерството на финансите е срещу законодателната промяна и срещу обвързването на плащания, произтичащи от осигурителни права, с плащания, произтичащи от доходи от труд.

Екипът на Асен Василев смята, че предложението противоречи и на Закона за публичните финанси, както обръща внимание, че не е посочено как са изчислени необходимите 96 млн. лв, а освен това напомня и за бюджетния дефицит, който трябва да е в определени граници.

От Министерството на труда и социалната политика също са против мярката, тъй като смятат, че, ако тя се приеме, майките няма да имат стимул да се завърнат на пазара на труда.

От НОИ посочват, че при минимална заплата от 780 лева, ще са необходими допълнителни по 2.9 млн. лева месечно от бюджета на ДОО, които не са предвидени за 2023 година.

От Асоциацията на индустриалния капитал в България не подкрепят законопроекта, тъй като се връща отхвърлен модел на социални плащания от преди 10 години. Те също, като Министерството на труда и социалната политика, смятат ,че тази мярка ще има демотивираща роля за връщането на пазара на труда на майките, като освен това изразяват съмнение , че с тези мерки ще се постигне увеличаване на раждаемостта.

При последвалата дискусия по законопроекта нито един депутат не се изказа срещу предложената мярка. При гласуването обаче само 58 от народните представители бяха „За“. Останалите гласуваха така, че предложението не беше прието – 94 бяха „Въздържал се“, а трима – „Против“. Мярката бе подкрепена единствено от присъстващите 25 депутати от „Възраждане“, 20 – от „БСП за България“, 11 – от „Има такъв народ“, един депутат от „Продължаваме промяната“ – „Демократична България“ и независимият Радостин Василев

Депутатът от „БСП за България“ Георги Свиленски поиска прегласуване, като изрази възмущението си, че по време на дебатите никой от залата не се е изказал против мярката и така той и колегите му от парламентарната група не знаят какво да променят в нея. Освен това той подчерта, че само след няколко часа народните представители ще гласуват около 3 млрд. лева за купуване на бойни машини Stryker. По думите му това са парите за майчинските за 60 години напред, които ще бъдет изхарчени за военна техника.

„Явно никой от нас не се замисля, че след години тази военна техника няма да има кой да я кара“, заяви Свиленски.

При прегласуването се оказа, че само двама души са били убедени от думите на Свиленски и подкрепят законопроекта – един от ГЕРБ и двама от „Продължаваме промяната“ – „Демократична България“.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

След "пренареждането" на мандатите и влизането на "Величие" в 51-ото Народно събрание, смятате ли, че има риск за кабинета?

Подкаст