Парламентът отхвърли на първо четене облекчаването на условията за провеждане на референдуми. „За“ гласуваха 58 депутати, двама бяха „против“, а 86 се въздържаха. Вносители на промените в Закона за пряко участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление бяха „Има такъв народ“.
Предложените промени целят премахването на изискването за минимален брой участници в гласуването, за да е прието предложението, предмет на национален или местен референдум – т.нар. праг на участие или изискване за кворум. С текстовете се уточнява понятието „предложение, предмет на референдума”, изисква се въпросът да не е подвеждащ или насочващ, добавят се мерки за по-добро информиране на гражданите, облекчават се изискванията към подписката за предизвикване на национални и местни референдуми. С други текстове се регламентира референдумите да се произвеждат само съвместно с избори, за да се гарантира високо участие на тях.
Радомир Чолаков от ГЕРБ-СДС настоя за разграничение на изискванията към местните и националните допитвания: „Аз съм „за“ да се прегледа законът за референдумите в частта „местни референдуми“ и там наистина трябва да се облекчи режимът за провеждане на местни референдуми по местни въпроси, които засягат хората. Но такъв референдум – национален, ако ние свалим квотата, тази държава си отива, разбирате ли? Отива си. Искаме ли да разпаднем политическата система“, попита той. И обяви, че ще внесе предложение всички проекти за изменения в Закона за референдумите в Изборния кодекс и в Наказателния кодекс да минават за прецизиране първо през работна група, преди да влязат за обсъждане в пленарна зала. От „Продължаваме промяната – Демократична България“ адмирираха тази идея.
В хода на дебата, освен „Има такъв народ“ промените защитиха и от „Възраждане“. След като законопроектът бе отхвърлен, Станислав Балабанов от ИТН заяви, че днес е станало ясно, че на „сглобката“ не ѝ пука за българските граждани.
Балабанов, цитиран от БТА, даде пример с референдумите в щата Калифорния, където през последните години са проведени 85 референдума, от които 61 са били инициирани от граждани, а са приети 45 предложения. По думите му през последните пет години референдумите у нас не са успешни, не защото българските граждани нямат желание да гласуват, а защото политическата класа е стопирала желанието на българските граждани.
„Изключително лицемерно е поведението на ПП-ДБ“, каза депутатът от ИТН. И посочи, че по време на почивката преди гласуването техни представители са заявили подкрепа за този законопроект на първо четене, но са гласували с „въздържал се“. Той добави, че след два или три месеца, когато стане възможно законово такъв законопроект да бъде входиран, от ПП-ДБ ще внесат свой, което по думите му е лицемерно.