Премиерът Денков: борбата с корупцията е борба за демокрация

Борбата с корупцията вече не е само борба за спестяване на публични средства, но и борба за запазване на демокрацията. Така че значението и ролята на борбата с корупцията доби много по-глобални измерения. 

Това каза премиерът Николай Денков след срещата си с главния прокурор на Европейския съюз Лаура Кьовеши. На нея присъстваше и вицепремиерът и министър на външните работи Мария Габриел.

Денков обясни, че са имали кратка среща, на която са говорили за работата на европейската прокуратура в България и са набелязали някои мерки, с които правителството би могло да помогне. Премиерът допълни, че сътрудничеството с европейската прокуратура е много важно.

От своя страна вицепремиерът Мария Габриел изтъкна, че мисията на главния европейски прокурор е важна, тъй като по този начин се защитава общият интерес на ЕС, като подчерта, че борбата с корупцията е върховен приоритет за правителството.

Според Габриел, от разговора с Кьовеши е станало ясно, че България може да бъде страната-членка, която да задава стандарти и може да бъде пример за другите държави в ЕС.

Премиерът коментира и публикуваният по-рано доклад, според който дерогацията не понижава цените на горивата у нас, а генерира свръхпечалба за “Лукойл”. Докладът показва още, че българската рафинерия използва вратички в режима на Европейския съюз за руските санкции и ги заобикаля като преработва руския петрол, който получава и го изнася в чужбина.

Той заяви, че голяма част от информацията в този доклад е била известна и преди това. Премиерът уточни, че няма особена изненада, освен скалата, в която се развива тази схема за заобикаляне на санкциите. По думите му това, което трябва и може да се направи е да се действа според законите, а там, където законите са безсилни – да бъдат съответно подобрени. 

Денков каза още, че много приказки са били казани по отношение на дерогацията в България и затова защо тя се удължава.”Аз напомням, че дерогацията всъщност се скъсява (тя беше до края на 2024 г.) и с решение на Народното събрание сме я съкратили до октомври с идеята, че постепенно трябва да преминем към не руски нефт, за да сме сигурни, че няма да се окаже, че на пристанището липсва нефт и не може да работи рафинерията“, заяви премиерът Николай Денков по повод въпрос за доклада, според който „Лукойл“ чрез „Нефтохим Бургас“ заобикаля санкциите и изнася произведени от руски нефт горива за ЕС и САЩ.

Премиерът посочи, че в правомощията си българското правителство е повишило значително данъците, които трябва да плаща “Лукойл”, за да може да намалеят свръхпечалбите. Според него така от една страна ще се намалят средствата, които влизат в Руската федерация за водене на войната и от друга ще се увеличат средствата, които влизат в българския бюджет.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

След "пренареждането" на мандатите и влизането на "Величие" в 51-ото Народно събрание, смятате ли, че има риск за кабинета?

Подкаст