Поредната визита на ръководителя на Европейската прокуратура Лаура Кьовеши в България протече и приключи по познат сценарий – протоколни срещи и снимки, констатации, белязани от неопределеността на добрия дипломатичен тон, потупвания по рамото и изказвания, изпълнени с надежда за предстоящото.
Очакващите посещението на Кьовеши донякъде останаха разочаровани от липсата на конкретност и факти от разследвания за корупция и измами с финансови евросредства у нас, каквито от години тръпнем да научим. За онази корупция, заради която
Нидерландия, Австрия и други наши партньори от ЕС
гледат с лошо око на влизането ни в Шенген.
Но не би. Попитана дали Европейската прокуратура има информация за случаи на корупция с участието на български висшестоящи политици, бизнесмени и олигарси, Кьовеши отговори, че институцията разследвала стотици случаи, но… било трудно. Защото прокурорите са малко и няма специално зачислени полицаи, с които те да работят. Отговор, подобен на онези, които безчетните треньори на националния ни футболен отбор дават след всяка наша загуба:
добре стояхме на терена, но нямахме шанс…
“Някои от случаите били много сериозни, като ставало въпрос и за сериозни финансови средства”, продължи в същия дух Кьовеши. И додаде, че винаги, когато прокуратурата има конкретна информация и солидни данни, оповестява случаите.
“Не можем да предоставим данни за качеството на определени лица, които се разследват за евентуално извършени престъпления”, приключи европейският прокурор № 1.
Разочарованието от такъв отговор е повече от логично. Очаквахме нещо повече, особено след като нашенското МВР “подгря” визитата на Кьовеши със изявлението на главния секретар Живко Коцев, че ведомството му е
пръв приятел и най-боен другар на Европейската прокуратура.
“Работим изключително интензивно с Европейската прокуратурата. Миналата седмица имахме съвместни реализации с Държавна агенция „Национална сигурност“ (ДАНС) и Комисия за отнемане на незаконно придобитото имущество (КОНПИ) по линия на усвояването на евросредства. Става дума за милиони, има и задържани“, нажежи той интригата ден преди пристигането на Кьовеши.
Колко милиона и колко задържани в резултат на изключително интензивната съвместна работа с Европейската прокуратура обаче така и не научихме. Вместо това, Лаура Кьовеши обяви, че българският офис на повереното й ведомство може да бъде даден като добър пример.
“Смятам, че сме заложили добри стандарти тук”, заяви тя на излизане от срещата си с премиера Николай Денков и вицепремиера Мария Габриел. След което разкри, че целта на визитата й не е върховенството на закона в България и войната срещу нашенската корупция, а… разговор с правителството за
необходимостта от разширяване на правомощията
на Европейската прокуратура – с оглед системното заобикаляне на санкциите срещу Русия.
“Поздравявам властите в България, че се присъединиха към френско-германската инициатива за разширяване на правомощията на европейската прокуратура да разследва заобикалянето на санкциите срещу Русия – каза след срещата Кьовеши. – Към момента институцията има много ограничени правомощия да разследва нарушаването на тези санкции от страна на държави членки на ЕС“.
Според нея, за да се промени това, трябва да бъдат направени две неща: първо – националното законодателство да криминализира заобикалянето на санкциите, и второ – правомощията на Европейската прокуратура да бъдат увеличени така, че да покриват и този тип престъпления.
Как нашенските законотворци ще се справят с тази своя нова задача – един Господ знае. За сведение на Кьовеши обаче не друг, а точно българските законотворци – включително и днешните – са много виновни
в българския й офис наистина да няма достатъчно прокурори,
а малцината храбреци да не работят със специално назначени и още по-специално обучени “ресорни” полицаи.
Става дума за Закона за противодействие на корупцията, влязъл в сила от началото на октомври т.г., според който европрокурорите трябва да работят не със специално обучените за борба с корупцията ченгета, антимафиоти и агенти от “Икономическа полиция”, ГДБОП и ДАНС, а с някакви си инспектори от
все още несъществуваща Комисия за противодействие на корупцията.
Не й е работа на Кьовеши да знае подробностите от чл. 15 от закона, които указват, че въпросните инспектори са два вида – с оперативно-издирвателни правомощия и разследващи такива, макар да са натикани под една шапка – на Специализирана дирекция “Противодействие на корупцията”. Но и да знаеше, с какво ли професионалният й живот щеше да стане по-лек, след като дори самите нормотворци хал хабер си нямат от дебелината на тънката червена линия между оперативно-издирвателната дейност и същинското разследване?
Стана ясно и друго – разговаряйки с премиера и вицето му за българския офис на Европейската прокуратура,
Кьовеши е готова и на арменския поп да се помоли,
само и само щатното му разписание да придобие завършен вид.
В случая нито на Денков, нито на Габриел им е работа да се бъркат в работата на Висшия съдебен съвет (ВСС), който е отговорен за избирането и назначаването на европрокурорите и на който явно изобщо не му пука за проблемите, които създава с този свой непукизъм зад граница.
През април стана ясно, че трима вече избрани ЕДП са напуснали българския офис на Кьовеши. Оставки подадоха Ивайло Илиев, Елена Попова и Бойко Калфин, като това задълбочи кадровата криза.
През юли
стартира рекордната пета процедура във ВСС,
като от общо 15 щатни “бройки”, вакантни се оказаха почти половината – цели седем.
В средата на октомври т.г. кандидат-прокурорите на Кьовеши бяха избрани, но тепърва ще трябва да минат през още една процедура – по подбор в Европейската прокуратура. След което, ако издържат и са им останали още нерви и желание, ще бъдат назначени.
Този последен факт, всъщност, разкрива, че топката е в полето на Кьовеши и кадровото обезпечение на българския й офис вече зависи само от нея. И като зачертаем това като една от целите на посещението й, наред с борбата срещу корупцията, разбираме, че основната й задача е преориентиране както на повереното й ведомство, така и на националното ни законодателство, на военни релси – разширяване и ефикасност на санкционните действия срещу Русия.
Или казано по друг, далеч по-семпъл начин – Кьовеши дойде и успокои традиционните ни корумпета, че ако не се забъркват в далавери, заобикалящи санкциите срещу Кремъл, могат да си отдъхнат и да спят спокойно.
Laura non ce
, както се пее в една популярна песен.
________________
* Laura non ce (ит) – Лаура я няма