ЕС с план „В“ за финансовата помощ за Украйна

Европейският съюз ще може да заобиколи евентуално унгарско вето и ще даде 50 млрд. евро помощ на Украйна, заявиха на 10 ноември официални представители на общността. Парите трябва да помогнат на Киев, който се сражава вече 21 месеца срещу руските войски, да плати заплати и да посрещне други разходи, а страните членки на блока трябва да гласуват пакета на срещата си на върха в Брюксел на 14 и 15 декември.

Налице са обаче сериозни опасения, че премиерът на Унгария – Виктор Орбан, който демонстрира добри отношения с Москва и се е противопоставял на подобна помощ и в миналото, ще я блокира. А подобни плащания от бюджета на ЕС изискват единодушната подкрепа на всичките му членове.

Говорителят на унгарското правитебство Золтан Ковач коментира, че всяка финансова подкрепа за Киев трябва да е с пари извън бюджета на общността. Според него ЕС трябва да разработи нова стратегия за Украйна и всички финансови решения трябва да произтичат от нея.

Ако Будапеща наложи вето, блокът е намерил начин да го заобиколи като поиска от всяко от останалите правителства да подготвят двустранни пакети за Киев, твърдят двама официални представители на ЕС. По този начин сумата от тези двустранни сделки ще достигне размера на предвидената от бюджета на блока помощ.

„Унгария рискува да проиграе късмета си“, коментира един от източниците от Брюксел. И допълва, че желанието на всички е унгарците да подркепят общността, но ако това не стане, те ще бъдат заобиколени, макар и с доста уморителна процедура.

През миналата година Будапеща наложи вето на подобно предложение за 18 млрд. евро финансова подкрепа за Украйна през 2023 година. Но след месеци на спорове го вдигна след като, според правителството, е получила съгласието на съюза за помощ за Унгария и след като е била уведомена, че се подготвя маневра за заобикалянето на „блокадата“.

Евроковисарят по търговските въпроси Валдис Домбровскис подчерта през седмицата, че през 2023-а Европейската комисия наистина е обсъждала „План В“, но все пак е успяла да избегне такъв сценарий. Той се надява на благоприятно разрешение и през тази година.

Орбан, който е на власт вече повече от десет години, перманентно влиза в битки с другите страни членки на ЕС по ред въпроси, включително стандартите на демокрация, външната политика, миграцията и правата на хората с различна сексуална ориентация.

Дори да проработи за заобикалянето на евентуално вето срещу фианнсовата подкрепа за Киев, правилата на ЕС не позволяват тази стратегия да се приложи за решението, което трябва да се вземе също през декември, за начало на преговори за приемането на Украйна в общността – силно желана от украинците награда за битката им срещу Русия. То трябва да получи единодушната подкрепа на всичките 27 страни членки и Орбан със сигурност няма да е от тях. В изкаване на 10 ноември унгарският премиер подчерта, че е против началото на такива преговори. И заяви още, че няма връзка между този въпрос и споровете за милиардите блокирани от ЕС евро от европейските фондове, предназначени за страната му заради загриженост за спазването на демократичните принципи.

Официални представители на ЕС коментираха през октомври, че обсъждат да деблокират поне част от тези пари защото блокът иска да получи гласа на Орбан за Украйна. Но това нямало да стане преди Будапеща да изпълни необходимите условия.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

След "пренареждането" на мандатите и влизането на "Величие" в 51-ото Народно събрание, смятате ли, че има риск за кабинета?

Подкаст