Един от големите производители и търговци с цигари сменя собственика си

Предстои концентрация между „Алфа Партнърс България“ и „КТ Интернешънъл“ – Пловдив

„Алфа Партнърс България“ ЕOOД – Пловдив е уведомило Комисията за защита на конкуренцията за намерението си да осъществи концентрация посредством придобиване на контрол върху „КТ Интернешънъл“ ЕАД – Пловдив.

„Алфа Партнърс България“ е новоучредено дружество, което към момента на подаване на това уведомление не осъществява стопанска дейност. Предметът му на дайност е свързан с придобиване, управление и продажба на участия в български и чуждестранни дружества. Едноличен собственик на капитала му е „Алфа Инвестмънтс“ ГМБХ, Лихтенщайн, чиито управители са Атанас Иванов Петров и Антон Щерев Щерев. Двамата са собственици на „Галакси Инвестмънт Груп“ ООД – Пловдив.

„КТ Интернешънъл“ осъществява производство и търговия на едро с тютюневи изделия на територията на България и извън нея. Днес компанията продава своите продукти в над петдесет държави на четири континента. Едноличен собственик на капитала на дружеството е „Сигма консултинг“ ООД, което е и член на борда на директорите.

Компанията първоначално е регистрирана с името „Цигарена фабрика Пловдив“, но на 16 февруари 2015 година то бива сменено на сегашното „КТ Интернешънъл“. 

„КТ Интернешънъл” е сред най-старите производители на цигари и тютюневи изделия в България и е наследник на над 130-годишна тютюнопроизводителна традиция. Корените на компанията могат да се проследят до 1872 година, когато в Пловдив отваря врати първото тютюнопреработващо манифактурно предприятие. До 2008 г. фирмата е част от държавния холдинг “Булгартабак”. През юли същата година е извършена приватизация, като практически фирмата става първото частно предприятие в България, производител на цигари.

Според кандидат-купувача, не се очаква операцията да окаже въздействие върху съответни продуктово-географски пазари в страната.

Искането от „Алфа Партнърс България“ е КЗК да извърши оценка на концентрацията и да се произнесе с решение.

В тази връзка всяко трето заинтересовано лице може да представи информация или да изрази своето писмено становище относно сделката и въздействието, което тя може да окаже върху ефективната конкуренция   на  съответния пазар в страната.  

„Съобщението е изготвено от „Алфа Партнърс България“, като КЗК си запазва правото да се произнесе с окончателно решение след извършването на цялостна оценка на нотифицираната сделка“, уточниха от регулатора.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че 52-рото Народно събрание ще има волята да гласува промените в Закона за НСО и да свали охраната за депутати?

Подкаст