Рехабилитация на ПАВЕЦ “Чаира” не е извършвана от пускането на централата в експлоатация.
Това обясни по време на изслушване в Народното събрание министърът на енергетиката Румен Радев. Той добави, че планираните ремонтни дейности са първото задълбочено обновяване на системите за контрол на турбинните компоненти. Те са на обща стойност 79 млн. лв., като повече от половината пари са предназначени за четвъртия хидроагрегат.
Той коментира и че все още продължава разследването какво е причинило тежката авария в съоръжението след планов годишен ремонт. Аварията се случи през март 2022 година при тестове. Тогава извън строя излезе един от агрегатите, а после се оказа, че и останалите са в тежко състояние.
Министърът обясни, че състоянието на ПАВЕЦ “Чаира” е безпрецедентно, повредата е много сериозна, а пукнатините са много дълбоки. Той допълни, че производителят на агрегатите “Тошиба” може да поеме отговорност за ремонта и да даде гаранция, но в рамките на три-четири години.
Той каза още, че причината за повредата е повече от една – начинът на експлоатация и умората на метала. Радев обърна внимание, че в междинния доклад има данни за сериозни проблеми относно използването на агрегатите. Проверката е показала още, че има нарушение при експлоатацията на съоръжението, което е довело до неговото разрушаване.
От думите му стана ясно, че се очаква ремонтът на съоръжението да завърши до края на 2024 година.
Енергийният министър подчерта, че основни ремонтни дейности трябва да се извършват на всеки 12 години от въвеждане в експлоатация и че категорично е пропуснат първият етап на основен ремонт. Радев отбеляза, че рехабилитацията е започнала през 2019 г., 24 години след пускането в експлоатация на първия хидроагрегат.
Министърът обясни, че са заложили около 12 млн. лева за ремонтирането на хидроагрегат 1, за хидроагрегат 2 – 9.6 млн. лева, 10.4 млн. за хидроагрегат 3 и според това къде ще бъде поръчвано оборудване – близо 47 млн. лева за хидроагрегат 4. Радев добави, че са провели разговор с Министерството на финансите, за да поискат от тях не толкова подкрепа с финансов ресурс, а с държавни гаранции, за да може при заемен ресурс да постигнат по-добро лихвено ниво.
Той обясни, че вече са фиксирали и разписали като пътна карта дейностите, които следва да се извършват за всеки от хидроагрегатите. Той посочи, че са планирали и сроковете, в които да се завършат тези дейности.