Ще развиват пощите със “зелени” опаковки за писма и колети

поща

Министерският съвет прие Актуализирана секторна пощенска политика. Документът определя насоките за развитие на националния пощенски сектор, като стратегическите цели са осигуряване на устойчиво развитие, създаване на условия за функциониране на икономически стабилен пазар и предоставяне на ефективни и качествени пощенски услуги в съответствие с европейските и световните изисквания.
Акцент е поставен върху връзката на пощенския сектор с опазването на околната среда. Пощенските оператори, съобразно възможностите си, могат да дадат своя принос като използват електромобили, LED осветление, „зелени“ опаковки, които могат да се рециклират, алтернативни варианти за доставка на пратки чрез автоматизирани терминали.

Припомняме, че през септември 2023 г. по време на изслушване на заместник-министъра на транспорта Григори Григоров в ресорната парламентарна комисия стана ясно, че очакваната загуба за “Български пощи” за годината е в размер на 60 млн. – 70 милиона лева.

Григоров отчете, че в края на 2022 година дружеството е разполагало с 40 млн. лв. кеш и е имало задължение към външни доставчици в размер на 79 млн. лева. До края на юни 2023 година дружеството е разполагало с шест милиона лева в брой. За първото полугодие на 2023 г. разходите на дружеството надхвърлили приходите за същия период сс около 50 млн. лева.

Поради тази причина правителството отпуска временен заем с цел покриване на оперативните разходи. По думите на Григоров още от 2019 г. в дружеството има недостиг на средства, покривани с компенсации от държавния бюджет. Компенсациите са били предоставяни за три услуги – универсална пощенска услуга, раздаване на пенсии и разпространение на печата.

До 2020 г. дупката в бюджета на пощите е била в размер на около 90 млн. лв. и тя е била покривана от компенсациите от държавния бюджет. Заради това ръководството на дружеството нямало мотивация да се стреми към подобряване на ситуацията. Заради COVID-кризата обаче дупката в бюджета на пощите се увеличила в размер на над 90 млн.лева. Отделно през 2022 г. хакерската атака доведе до допълнителни 17 млн. лв. загуби.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че трябва да бъдат наложени по-строги правила за използването на електрически тротинетки?

Подкаст