“Имахме нормален разговор.” Така финансовият министър Асен Василев отговори на въпрос в предаването “Панорама” по БНТ дали той или ГЕРБ и ДПС са отстъпили за дерогацията.
“Има две неща, на които се държи по отношение на дерогацията – едното е да не отиват повече пари към “Лукойл” и оттам към Русия, а другото е – да не се вдигнат цените на горивата за българските граждани и да има достатъчно време, за да се мине към неруски петрол. И решението, което взехме, защитава и двете позиции – спираме износа, с което спираме парите за Русия. И това ще стане възможно най-скоро – на 1 януари 2024 година. А на 1 март догодина е техническият минимален срок, в който България може да мине на неруски петрол, без да се застраши подаването и сигурността на доставките на горива в страната и тогава напълно ще се спре дерогацията“, обясни Асен Василев.
Той бе категоричен, че не е можело дерогацията да се спре за три дни, тъй като е трябвало да се намерят танкери, а те принципно пътуват от Близкия Изток за България поне 20 дни. По отношение на сроковете финансовият министър поясни, че се съобразил с доклади и на Министерството на енергетиката, и на Министерството на икономиката, и на службите за сигурност, които били анализирали потенциалните рискове и предложили оптимална програма.
На въпрос дали отговарят на истината твърденията, че парите, изтекли към Русия през “Лукойл”, са в размер на 1 млрд. евро, каквато информация бе разпространена в рамките на разследвания на Politico и от страна на депутата от ГЕРБ-СДС Делян Добрев, Асен Василев отговори отрицателно. Той обясни, че данъка печалба, който “Лукойл” ще плати през 2023 г., ще е около 400 млн. лева. Така печалбата, която реализира компанията, е около 600-650 млн. лева, което означава, че 250 млн. лева са парите, които, според противниците на “Лукойл”, изтичат към Русия.
Попитан дали не е отстъпил пред Бойко Борисов, заявявайки, че ще преработи бюджета, Асен Василев разясни, че от ГЕРБ-СДС имали притеснения, с които той се съобразил, въпреки че ги смята за неоснователни. По-конкретно от ГЕРБ-СДС не искали приходите от таксата за преноса на руски газ да се включват в приходната част на бюджета. Асен Василев ги махнал, след което съответно намалил и капиталовата програмата и инвестициите в нея, но въпреки това тя пак остава рекордна – 10 млрд. лева. Освен това ще се запазят и трите процента дефицит и бюджетът влиза в рамки.
Когато приходите от таксата за преноса на руски газ се реализират, Асен Василев обясни, че ще направи актуализация на бюджета и ще си довърши капиталовата програма, така, както тя е замислена първоначално.
Попитан защо не могат да си съберат приходите, финансовият министър отговори, че това не отговаря на истината. Основният приход, за който в момента най-много се говори – ДДС, е с 18% по-висок и той е събран от сделки в страната.
Има един единствен дефицит и той е при ДДС от внос, тъй като агенция “Митници” е събрала значително по-малко през първото полугодие в сравнение с миналата 2022 година и в момента наваксва. Попитан дали ще повиши ДДС при туризма, Асен Василев отговори, че сред предложените данъчни промени той е 9% в комбинация с мерки за изсветляване.
По отношение на критиките, че от финансовото министерство ще налагат данък и за бакшишите, Асен Василев отговори, че те и в момента се облагат – само че не с 10% данък, а с осигуровки за пенсия и с осигуровки за здраве, като така общата данъчна тежест е над 30 процента. Ето защо тези бакшиши се плащат кеш и няма никакви данъци за хазната. Ако обаче те се обложат само с 10%, тогава данъчните няма да се гонят с ресторантьорите и ще има изсветляване и събиране на приходите, обясни Василев.
По отношение на източването на бюджета през огромните обезщетения за безработица, плащани на хора, работили доскоро в чужбина, Асен Василев обясни, че с Главна инспекция по труда е договорен специфичен начин на работа. На тези хора приоритетно ще се предлага нова работа и ако те я откажат, обезщетенията им ще се спират.
Финансовият министър уточни, че новите дългове не застрашават влизането в еврозоната, защото те представляват между 22-23% от БВП през последните няколко години. През 2020 г. дългът е бил – 22.8%, от БВП, през тази година е 23%, а изискането за еврозоната е да не е повече от 60 процента.
На въпрос дали не се страхува, че неговата оставка може да се окаже цената, на която ГЕРБ-СДС и ДПС ще продължат да подкрепят правителството след ротацията, Асен Василев отговори, че не е женен за поста си и че ситуацията с Българския футболен съюз е показала, че ако стоиш прекалено дълго на една позиция, ставаш излишен.