Неизбежният крах на новата руска империя на Путин

путин 9 май парад на победата червен площад

Какво ни казва историята за сриналите се империи, опитващи се да възстановят предишните си владения

Руската федерация е продукт на разпадането на съветската империя, както Съветският съюз беше продукт на разпадането на имперска Русия. Предвид дългата история на империите изобщо не е изненадващо, че днешна Русия се е заела с проект за реимпериализация – опит да възстанови колкото се може повече от бившата си империя. Също толкова неизненадващо, усилията на Русия ще се провалят – прогнозира във “Форин Полиси” политологът Александър Мотил.

По-голямата част от привидно стабилните империи се разпадат с времето, докато накрая всичко, което им остава, е имперският център.

Византийската и Османската империя са идеални примери

за тази динамика: всяка губи все повече и повече територии, докато всичко, което остава от първата, е районът на Константинопол, а от втората – земите, превърнали се в Турция. Нито една от големите държави не се опита да се империализира отново. Същото беше вярно и за европейските отвъдморски колониални империи: британците се оттеглиха от повечето си владения повече или по-малко доброволно и без твърде много стрелба, докато холандците, французите, португалците и испанците се опитаха по-упорито да се задържат, но загубиха от националноосвободителните движения. Впоследствие всички се въздържаха от реимпериализация.

Русия попада в различна, по-взривоопасна категория на имперски упадък. В пика на своята мощ някои империи се разпадат внезапно и всеобхватно, обикновено в резултат на катаклизми, които разкъсват формалните връзки между ядрото и периферията. Имперска Русия, кайзер Вилхелмова Германия и Съветският съюз бяха сполетени от тази съдба. До момента на внезапния колапс структурните и институционални връзки между ядрото и периферията бяха все още живи. По-важното е, че имперската идеология остана жива и здрава след колапса, което доведе до опити на елитите на имперския център да възстановят своите бивши империи или части от тях.

Така болшевиките – които никога не са крили желанието си (и смятаното от тях за тяхно право)

да завоюват отново всички територии на Руската империя,

което дори Владимир Ленин отхвърли като руски имперски шовинизъм – възстановиха империята под формата на Съветския съюз, като брутално смазаха повече от дузина нови независими държави, които се бяха възползвали от хаоса като възможност да избягат от колониалната хватка на Русия. Нацистите, от друга страна, се опитаха, но не успяха да си върнат изгубените земи на Германия и да изградят още по-голям райх.

Успехът или провалът на реимпериализацията обикновено зависи от баланса на силите между ядрото, периферията и другите намесващи се държави. Болшевиките бяха военно и икономически по-силни от повечето си съседи и можеха да възродят Руската империя. Нацистите се сблъскаха с твърде много противници и се провалиха. Тук

траекторията на постсъветска Русия е много подобна на тази на междувоенна Германия:

колапсът на Германия през 1918 г. и крахът на СССР през 1991 г. бяха последвани и в двата случая от икономически хаос, делегитимиране на новата демокрация и мобилизиране на радикални сили, което на свой ред доведе до издигане на силен лидер, който съживи имперската идеология, обеща да възстанови империята и се зае с анексиране на части от бившата империя, преди да започне пълномащабна война.

Кариерата на Русия като империя – под формата на имперска Русия, Съветския съюз и Руската федерация – започва през 14-и век с безмилостното разширяване на Великото Московско княжество, достига своя тоталитарен връх през 20-и век с подчиняването на Централна и Източна Европа и преживя рязък упадък около 1990 г., когато източноевропейските сателитни държави се освободиха и неруските съветски републики станаха независими. Дори в намаления си вид Руската федерация – в началото квазидемократична, след това авторитарна, днес фашистка – е наследник на огромна вътрешна империя, с десетки завладени и колонизирани неруски народи, все още затворени в нейните граници.

Естонският политолог Рейн Таагепера предаде в графики териториалните придобивки и загуби на минали империи. Не е изненадващо, че графиките приличат на параболи:

империите се издигат, задържат се и след това падат.

Също толкова не е изненадващо, че империите, които успяват да оцелеят във фазата на задържане, обикновено оцеляват векове. Тези, които падат бързо, обикновено го правят, след като техните основатели са се радвали на бърз военен успех и след това умират, което хвърля зараждащата се империя в криза. Разпростряното на всички страни, неконсолидирано царство на Александър Велики е класическият пример за тази динамика.

Някои широки, други тесни, параболите никога не са плавни – дори в привидно стабилната фаза на задържане. Те приличат повече на движението на фондовия пазар: постоянни възходи и спадове, които, разглеждани във времето, всъщност маркират възходящи или низходящи тенденции. Понякога империите могат временно да се разпаднат, преди да бъдат съживени, какъвто беше случаят с Византия след Четвъртия кръстоносен поход през 1204 г. На византийските императори им трябваха няколко десетилетия, за да си възвърнат онова, което беше останало от техния терен. Имперска Русия се срина към края на Първата световна война само за да бъде бързо възродена от болшевиките. На свой ред

Съветският съюз срещна своя край през 1991 г. и все още не е възкръснал

– не че не е имал желание. Руски войски окупират части от Молдова, Грузия и, разбира се, Украйна. Междувременно Беларус постепенно беше всмукана от Русия до такава степен, че номинално все още съществува, но до голяма степен е лишена от суверенитет, като е превърната в нещо средно между васална държава и колония.

Въпросът, пред който са изправени руснаците, техните съседи и светът, е дали царството на руския президент Владимир Путин може да успее да задържи и евентуално да разшири териториите, които ефективно е завзело. Или останките от руско-съветската империя ще продължат по своята низходяща траектория, докато самата Руска федерация не се пропука? Един поглед върху факторите, които са довели до възхода и падението на други империи, ще помогне за отговора на този въпрос.

Следва продължение

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че трябва да бъдат наложени по-строги правила за използването на електрически тротинетки?

Подкаст