Мярката е по Програма „Конкурентоспособност и иновации в предприятията“
До края на ноември ще бъде обявено началото на кандидатстване по процедурата „Разработване на иновации в предприятията“. Тя е с бюджет 127 млн. лв. и е по Програма „Конкурентоспособност и иновации в предприятията“. Това отбеляза министърът на иновациите и растежа Милена Стойчева на форум „Отговорно бизнес поведение“, организиран от Агенцията за насърчаване на малките и средните предприятия“, в качеството си на Национална контактна точка за България на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР).
Министерството на иновациите и растежа продължава чрез различни финансови инструменти, насърчава компаниите да инвестират в нови технологии и зелени проекти. В момента активна за кандидатстване е процедурата „Внедряване на иновации“. По нея ще се финансират компании за придобиване на съоръжения, машини, оборудване, „ноу хау“ и други. Подкрепят се фирмите да стават по-модерни и екологично отговорни, в синхрон с насоките на ОИСР и съобразявайки се с въздействието върху околната среда и обществото, отбелязва министър Стойчева.
Предстои Фондът на фондовете да обяви финансиране на проекти, насочени към кръгова икономика и в частност енергийна и ресурсна ефективност под формата на гаранционен продукт в размер на 198 млн. лева. По линия на Българската банка за развитие има различни възможности в подкрепа на иновативни и зелени проекти на малките и средни предприятия.
„Насърчаваме участието на представители на българския бизнес в повече световни изложения. Работим усилено да превърнем България в иновационен хъб за Югоизточна Европа. Мисията ни е да трансформираме страната ни като място за нови технологии и да сме пример за внедряване на по-ефективни и по-добри начини за развитие на бизнеса“, казва министър Стойчева.
Агенцията за насърчаване на малките и средните предприятия представи по време на форума приоритетите и задачите си като Национална контактна точка за популяризиране на насоките на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие за отговорно бизнес поведение. Бойко Таков – изпълнителен директор на ИАНМСП, обясни, че целта на събитието бе да запознае бизнеса с дейността на НКТ по насърчаването на Eкологично, социално и корпоративно управление (ESG) и Корпоративната социална отговорност (CSR). Идеята е да се повиши информираността на българските предприятия за възможностите и предимствата на отговорното бизнес поведение, като предпоставка за устойчив икономически растеж и конкурентоспособност в процеса на интернационализация. Бяха дадени и няколко добри примера на Националните контактни точки в Италия, Франция и Полша за разрешаване на възникнали „спорове“ посредством медиация.
Предложена беше и идеята за изграждане на национален портал с добре селектирана и подредена, удобна, лесно достъпна и ясно структурирана информация, която компаниите биха могли да използват за своята саморегулация и самооценка по скалата на Eкологичното, социално и корпоративно управление (ESG).