Саудитска Арабия и партньорите й от петролния картел отново се борят да разрешат спора за производствените квоти на африканските страни членки на ОПЕК, които са причина за отлагането на оповестеното за уикенда съвещание на министрите на енергетиката на групата ОПЕК+ за 30 ноември. 23-членният алианс е отсрочил с четири дни изключително важната среща в централата на ОПЕК във Виена, която трябва да реши окончателните равнища на добив на черно злато за 2024-а, за да има повече време да обсъди претенциите на Ангола и Нигерия за увеличение на квотите им, орязани от по-могъщите им партньори, твърдят делегати на конференцията.
Преди обявеното на 22 ноември неочаквано отлагане на съвещанието, довело до почти 5-процентен срив на петролните котировки, петролни търговци очакваха Рияд да удължи срока на действие на доброволната допълнителна редукция на добива си с 1 млн. барела на ден и през първите месеци на идната година, за да качи линеещите цени на гривото. Имаше и спекулации, че саудитците се готвят да притиснат и други членове на картела да ги подкрепят с допълнителни намаления на производството.
Делегати на отложеното събиране припомнят, че разногласията датират още от юни когато Ангола, Конго и Нигерия са били принудени от саудитския министър на енергетиката принц Абдулазис бин Салман да приемат намалени квоти за доставки за 2024-а, отговарящи на по-ограничените им възможности за добив. През последните години африканските износители на черно злато полагат усилия да се справят с по-ниските инвестиции в сектора, оперативните аварии и изтощените застаряващи петролните полета. Трите държави се съгласили неохотно да приемат новите квоти при условие, че те отново ще бъдат увеличени след като поканените за одит три външни фирми – “Ристад енърджи”, “Уд Макензи” и “Ай Ейч Ес” докажат, че капацитетът им е по-голям. Тази оценка вече била внесена, но африканското трио отхвърлило заключенията на одиторите, твърдят добре информираните източници.
Неотдавна Нигерия показа, че може да надхвърли новите си лимити. Страната е помпала по 1.416 млн. барела на ден през октомври – с 36 хил. барела повече от квотата си за 2024-а, показват данни на секретиарата на ОПЕК. Октомврийското производство на Ангола и Конго е било под определеното им дялово участие за идната година.
Като част от одобрената през юни сделка, Обединените арабски емирства са гарантирали правото си да увеличат скромно производството през януари, за да включат и количествата от допълнително вкарания капацитет. Засега не е ясно дали има натиск върху Абу Даби да се откаже от договорката, за да подкрепи падащите петролни котировки. Отложеното за 30 ноември съвещание на ОПЕК+ съвпада с първия ден от разговорите за климата на ООН – COP28, които ще се проведат в столицата на ОАЕ.
Суровият петрол е поевтинял с около 16% спрямо върховата си цена през септември благодарение на изненадващо високото производство на Америка, докато в Китай – най-едрият световен вносител на черно злато, маржовете на рфинериите се топят, а икономическите индикатори се влошават. Международната агенция по енергетика очаква глобалните петролни пазари да излязат на излишък в началото на идната година заради драстичното понижение на търсенето и на очакванията за по-нататъшното увеличение на производството в Съединените щати и Гвиана. В същото време нарастват и доставките от Иран след като Вашингтон облекчи част от санкциите срещу Ислямската република. Руският износ също е стабилен като страната помпа повече барели от квотата си в ОПЕК+.
Поевтиняването на горивото донесе известно облекчение на потребителите, притиснати от непосилната инфлация, но раздразни производителите, особено Саудитска Арабия. По сметки на икономическия екип на агенция “Блумбърг”, Рияд се нуждае от цени близки до 100 щ. долара за барел, за да изпълни мегаломанските си строителни проекти преди домакинството на Световната купа по футбол.
В обедните часове на 23 ноември суровият петрол сорт “Брент” за доставка през януари се търгуваше за 81.21 щ. долара за барел – с малко повече от 2 щ. долара за барел спрямо котировките си от предишния ден. Американският лек суров петрол WTI с доставка през януари надхвърли 76 долара за барел.