Групата „ПроКредит“, която развива дейност основно в Югоизточна и Източна Европа, отчете силен финансов резултат от 94 млн. евро за деветте месеца на тази година при 17.3 млн. евро година по-рано. Възвръщаемостта на собствения капитал отбеляза значително подобрение и достигна ниво от 13.6%, с което се затвърждават средносрочните прогнозни очаквания на групата. Добрите резултати се дължат основно на продължаващата позитивна тенденция в динамиката на нетния лихвен марж, както и на повишеното съотношение между приходите и разходите.
В резултат на силното оперативно и финансово развитие в цялата група през октомври Управителният съвет реши отново да повиши прогнозните очаквания за финансовата 2023 година.
Кредитният портфейл отбеляза ръст от 119 млн. евро или 1.9% през деветте месеца при 6.2% за същия период на миналата година. През второто и третото тримесечие бе постигнат ръст от 2.7 на сто.
От началото на годината досега депозитите са се увеличили с 649 млн. евро или 10.3% спрямо 8% за деветте месеца на 2022 година. Това е основно благодарение на частните клиенти и свидетелства за големия напредък на групата по отношение на изцяло цифровите предложения за частни клиенти и стратегията „ProCredit Direct“.
В сравнение със същия период на миналата година съотношението между депозитите и кредитния портфейл е нараснало с 16.3 процентни пункта до значителното ниво от 111.4% при 95.1% за деветте месеца година по-рано.
Силно диверсифицирано развитие на резултатите в цялата група
Оперативните приходи на групата отбелязаха ръст от 22.1%, благодарение както на по-високите нетни приходи от лихви, така и на по-високите нетни приходи от такси и комисиони. Нетните приходи от лихви се увеличиха с 52.6 млн. евро до 244.7 млн. евро в сравнение със 192.1 млн. евро за деветте месеца на миналата година, тъй като ръстът на приходите от лихви повече от компенсира с увеличените разходи за лихви.
Нетните приходи от такси и комисиони са 43.2 млн. евро, което е със 7.4% над нивото, отчетено през същия период на миналата година. Приходите от трансакционния и картовия бизнес отбелязаха особено положително развитие. Нетните оперативни приходи от други дейности допринесоха с 13.2 млн. евро за общата печалба.
Като цяло оперативните приходи на групата са се повишили с 54.5 млн. евро, докато разходите за персонал и административни дейности са се увеличили с 27.1 млн. евро. Това доведе до видимо подобрение на съотношението между приходите и разходите и значителен ръст в печалбата от 27.4 млн. евро преди данъчно облагане и покриване на провизиите за загуби.
На ниво група делът на необслужваните кредити отбеляза спад от 3.3% в края на годината до 3% в края на деветмесечието. За групата, с изключение на Украйна, този показател също отбеляза лек спад.
Всички десет банки в Югоизточна и Източна Европа са допринесли за положителното оперативно и финансово развитие на групата през деветте месеца. В Югоизточна Европа бе отчетен резултат от 72.4 млн. евро, което съответства на възвръщаемост на собствения капитал от 14.2 на сто. Резултатът от 36.3 млн. евро в Източна Европа съответства на възвръщаемост на собствения капитал от 23 процента.
Председателят на Управителния съвет Хуберт Шпехтенхаузер:
„Ние гледаме на резултатите ни за първите девет месеца на годината като на категорично доказателство за изключително добрия напредък в цялата група. Особено доволни сме от добрите и стабилни резултати на нашите клиенти от малкия и средния бизнес и от факта, че всичките ни десет банки в Югоизточна и Източна Европа успяха да повишат приноса си към печалбата на групата спрямо предходната година. На фона на особено всеобхватното и диверсифицирано положително развитие отново повишихме прогнозните си очаквания за текущата година и вече очакваме да реализираме възвръщаемост на собствения капитал на равнището на средносрочната ни цел от около 12%“, посочва председателят на Управителния съвет Хуберт Шпехтенхаузер.
Важно е да се отбележи, че вследствие на усложнената оперативна среда в някои пазари все още се наблюдава несигурност, както и рискове с оглед на продължаващата война в Украйна. Въпреки това от „ПроКредит“ остават уверени, че резултатите за деветте месеца затвърждават средносрочните цели на компанията и демонстрират средносрочния и дългосрочния потенциал за печалба на бизнес модела й.
„В допълнение към финансовите ни резултати искаме отново да подчертаем успешното преобразуване в акционерно дружество, което финализирахме през това тримесечие. Уверени сме, че и през 2024 г. ще успеем да затвърдим допълнително позициите си на капиталовите пазари. Във връзка с това имам удоволствието да обявя втория ни Ден на капиталовите пазари, който ще се проведе на 21 март 2024 г. и на който искаме да представим по-подробно стратегическите си инициативи и цели за финансовата 2024 година и след това“, отбелязва Хуберт Шпехтенхаузер
„ПроКредит Холдинг“ АГ, с централен офис във Франкфурт на Майн, Германия, е компанията-майка на международната група „ПроКредит“, състояща се от банки, специализирани в обслужването на малки и средни предприятия. Повечето банки „ПроКредит“ извършват дейност в Източна и Югоизточна Европа, но групата е представена и в Южна Америка и Германия.
Акции на компанията се търгуват на регулирания пазар (Prime Standard) на Франкфуртската фондова борса.
Основни акционери на „ПроКредит Холдинг“ АГ са стратегическите инвеститори Zeitinger Invest GmbH и инвестиционното дружество на служителите на „ПроКредит“ – ProCredit Staff Invest GmbH & Co KG, нидерландската фондация DOEN, KfW (Немската банка за развитие), както и Европейската банка за възстановяване и развитие.