Плановете за икономии затвориха близо 74% от учебните заведения в Чехия

Чешките профсъюзи обявиха ден на протести и стачки в цяла Чехия на 27 ноември, за да обявят несъгласието си с правителствения пакет от правителствени редукции и мерки за икономии, които трябва да поставят под контрол раздуващия се дефицит на страната. Синдикатите искат и повече пари за образование и здравеопазване и протестират срещу предложените промени на пенсионната система.

Чешкият премиер Петър фиала обаче твърди, че кабинетът му не е готов на отстъпки, защото мерките били „крайна наложителни“, за да „сложат край на държавната задлъжнялост“.

Близо 74% или общо 72 хил. детски ясли, начални и средни училища в страната са напълно или частично затворени – най-големият протест от създаването на Чешката република през 1993-а, по данни на организаторите. Няколко университети също са подкрепили профсъюзната инициатива, а работниците в стотици компании, включително държавни учреждения и в най-големия местен производител на коли „Шкода ауто“, планират да се включат в протеста като спрат работа за един-два часа. Членовете на профсъюзите ще организират шествие и поход до сградата на парламента в Прага в следобедните часове на 27 ноември. Според синдикатите, близо 1 млн. чехи ще участват в стачката под една или друга форма.

И двете парламентарни камери са одобрили, а президентът Петър Павел е подписал през миналата седмица правителствения пакет от десетки мерки за бюджетни съкращения и данъчни увеличения, които да свият бюджетния дефицит. Сред тях са увеличение на данъците на алкохолните напитки, включително и бирата, както и на лекарствата. Бизнесът пък ще трябва да плаща по-високи корпоративни налози.

По сметки на управляващите, мерките трябва да свалят бюджетния дефицит с 97 млрд. чешки крони (4.3 млрд. щ. долара) през идната година и със 150 млрд. крони през 2025 година. Така очакваният за тази година бюджетен дефицит от 3.5% от БВП ще трябва да падне до 1.8% през 2024-а и 1.2% през 2025 година.

Пакетът от мерки е компромис, договорен от петчленната управляваща коалиция на Фиала, която спечели парламентарните избори през 2021-а и отстрани от власт премиера популист Андрей Бабиш и центристкото му движение АНО. Бабиш категорично отхвърля промените.

Последните предложения на кабинета за промяна на пенсионната система ще обвърже възрастта за пенсиониране с продължителността на живота и профсъюзите се опасяват, че това би означавало да се надхвърли сегашния праг от 65 години.

Особено активни са профсъюзите на учителите, според които бюджетния план за финансиране на образованието застрашава качеството на обучение заради неадекватни източници за преподаване на езици и на други предмети в малки групи и заради ниското финансиране на асистентите на учителите и на други свързани със сектора професии, например готвачите.

Правителството смята, че стачните действия нямат основание след като промени планираните редукции и заложи малко увеличение на общия бюджет за училищата през идната година – жест, който синдикатите оценяват като прекалено нищожен предвид средната двуцифрена инфлация.

На учителите са обещани трудови възнаграждения в размер на 130% от средната заплата в страната, което е значителн ръст за последните години и протестиращите не искат по-високи заплати.

Чешката република е похарчила 3.1% от БВП от държавния бюджет за начало и средно обучение – малко под средните 3.3% за ОИСР, по данни на организацията.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Очаквате ли цените на имотите да се повишат още след влизането ни в еврозоната?

Подкаст