Сенатът на САЩ ще гласува в началото на декември искането на администрацията на американския президент Джо Байдън за отпускане на средства за подпомагане на Украйна и Израел. Това се посочва в писмо на лидера на демократичното мнозинство в горната камара на Конгреса Чък Шумър (от щата Ню Йорк), цитирано от вестник “Политико”.
Според Шумър, приемането на законопроект, който ще осигури бюджетни кредити за подкрепа на Израел, Украйна, както и на „приятели и партньори“ на Съединените щати в Индо-тихоокеанския регион, е „една от най-важните задачи за американските законодатели“. „В тази връзка през седмицата, започваща на 4 декември, възнамерявам да подложа на гласуване пакетното искане на президента за допълнителни бюджетни кредити в областта на националната отбрана“, е обявил лидерът на демократите в горната камара на Конгреса на САЩ.
„За да постигнем приемливо, реалистично споразумение, което и двете страни могат да подкрепят, се нуждаем от двупартийно сътрудничество и компромис“, пише Шумър в съобщение до своите колеги членове на Сената. Според него в следващите дни Сенатът ще бъде домакин на закрит брифинг за Украйна, на който се очаква да присъстват всички членове на горната камара на американския законодателен орган.
В началото на ноември Шумър заяви, че Сенатът на САЩ възнамерява да разработи свой собствен законопроект, който ще включва военна помощ както за Израел, така и за Украйна.
По-рано демократите в Сената блокираха разглеждането на законопроект, предложен от републиканците и одобрен от Камарата на представителите за отпускане на 14.3 милиарда долара помощ за Израел, който не предвижда Вашингтон да предостави допълнителни средства за нуждите на Украйна. Председателят на Камарата на представителите Майк Джонсън (републиканец от щата Луизиана) отбеляза, че долната камара на Конгреса възнамерява да свърже предоставянето на евентуална допълнителна помощ на Украйна със затягане на контрола над южната американска граница.
Американската администрация изпрати искане през октомври за допълнителни големи бюджетни средства през фискалната година на САЩ, която започна на 1 октомври 2024 г., предимно за подпомагане на Украйна и Израел, както и за противодействие на Китай и Русия в Азиатско-тихоокеанския регион. Общо изпълнителната власт, ръководена от президента Джо Байдън, би искала да получи за тези цели около 106 млрд. долара. По-нататъшната съдба на искането и алтернативните законопроекти остава под въпрос. Няколко републиканци в Камарата на представителите и Сената наскоро публично се обявиха против продължаването на финансовата помощ за Киев.