Медиацията може да бъде реабилитирана и реформирана до края на 2024 година

Съдийско чукче

„Бихме могли да се справим. От страна на съдийската колегия се полагат максимално усилия. След приемането на наредбите предстои подборът на медиаторите и тяхното обучаване. Единственият проблем, който би могъл да отсрочи с няколко месеца след 1 юли 2024 г. истинското въвеждане на съдебната медиация, е проблемът със сградите, с разкриването на съдебните центрове и то в големите градове, като София, Пловдив, Варна, Велико Търново, Бургас“.

Това заяви пред БНР Даниела Марчева, член на Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет. Тя допълни, че в петте изброени града се очакват най-много дела за медиация. По думите и има проблеми със съдебните сгради и на някои места трябва да се правят солидни ремонти. 

На 1 юли 2024 г. трябва да влязат в сила промените в Закона за медиацията, с които беше направена съществена крачка напред в налагането на този метод за извънсъдебно разрешаване на споровете. Времето беше дадено, за да могат да се подготвят съответните нормативни документи и достатъчен брой нови медиатори, които да поемат тази задача. Ангажимент към подготовката на правилата и около процедурата по избор на медиатори има съдийската колегия на Висшия съдебен съвет. 

Според Даниела Марчева е напълно възможно промените да се случат най-късно до края на 2024 година. Тя отново подчерта, че осигуряването на сградите е част от големия проект за въвеждането на съдебна медиация по Плана за възстановяване и устойчивост. И уточни, че в края на януари се очаква анализ за наличността на тези сгради. 

Марчева бе категорична, че успехът на тази реформа зависи от качествения подбор на съдебни медиатори и от тяхното обучение, което е допълнително и надграждащо. По думите й много се разчита и на пенсионираните съдии, които могат да се включат в този процес.

Тя каза още, че близо 20 години след приемането на Закона за медиацията продължава да цари хаос не само в подбора и обучението на медиаторите, но и в професионално-етичните им принципи и механизмите за контрол на дейността им. Тя обясни, че това е била основната причина, поради която са решили, че трябва да има обособена група в съдебните центровете по медиация, за да може да се гарантира качеството на провежданата медиация.

Според нея процесът няма да се забави при евентуално трансформиране на ВСС и влизането на нови хора. Марчева припомни, че медиацията ще засяга дела по Семейния кодекс, спорове по Закона за етажната собственост и някои трудови спорове.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Ще помогнат ли необозначените полицейски автомобили, които МВР планира да купи, за по-добрия контрол на агресивните шофьори?

Подкаст