“Възраждане” ще сезират Прокуратурата заради планираната продажба на 1/5 от поземления фонд

“Възраждане” ще сезират Прокуратурата заради планираната продажба на една пета от Държавния поземлен фонд. Това стана ясно от декларация, прочетена от депутата Даниел Петров от трибуната на Народното събрание.

Поводът – миналата седмица се появи информация, че за да осигури приходната част на бюджета за 2025 г. финансовият министър Асен Василев имал намерение да пусне в продажба чрез поименни компенсационни бонове близо 700 000 декара земи от Държавния поземлен фонд с прогнозен приход от 340 млн. лева.

Това е над една пета от земята, която стопанисва Министерството на земеделието и храните. С тази земя се оземляват малките земеделски производители. Става въпрос за пасища, мери и ливади, които се използват от българските животновъди. С нея се компенсират и земеделските производители, поставени в неравностойно положение спрямо големите, заемащи по-монополни позиции, обясни Петров.

Той припомни как финансовият министър Асен Василев отрече по време на брифинг да има заложени такива приходи в бюджета за 2024 г. от продажбата на държавна земеделска земя. На журналистически въпрос дали средствата не са заложени в бюджетната прогноза за 2025 г., която е неразделна част от Закона за държавния бюджет за 2024 г. и влиза в сила от момента на приемането му, финансовият министър отново отговори отрицателно.

От “Възраждане” обаче сочат, че в бюджетната прогноза има приход от точно 340 млн. лева, а има и становище от страна на Министерството на земеделието, което е негативно. Въпреки това от парламентарната група на Костадин Костадинов се опасяват, че след като бъде приет държавният бюджет за 2024 г. заедно с бюджетната прогноза за 2025 г. и 2026 г., министър Василев ще има правни основания от 1 януари 2024 г. да продава земи и да задължи Министерството на земеделието да осигури от тези продажби 340 млн. лева в рамките на календарната 2024 година, за да могат те да бъдат използвани за 2025 година.

От “Възраждане” възразяват срещу това намерение на Асен Василев и напомнят, че в Конституцията на България – в чл. 18, ал. 6 е записано, че: “Държавните имоти се стопанисват и управляват в интерес на гражданите и обществото”, а според чл. 21, ал. 1.: “Земята е основно национално богатство, което се ползва от особената закрила на държавата и обществото”.

Освен това съгласно чл. 35, ал. 4 от Закона за собствеността и ползването на земеделските земи участници в търговете на земеделските земи от Държавния поземлен фонд могат да бъдат единствено притежатели на поименни компенсационни бонове, на компенсаторни записи и на жилищни компенсаторни записи.

Тук Даниел Петров обърна внимание, че от “Възраждане” помнят как са се получавали навремето тези компенсаторни бонове и колко са стрували.

“Тук остава отворен въпросът някой знаел ли е предварително за плановете на министъра на финансите и имало ли е засилено търсене на подобни бонове през последните няколко месеца? Това са важни въпроси, на които трябва да се отговори”, подчерта Петров.

Той цитира и ал. 5 на чл. 35 от Закона за собствеността и ползването на земеделските земи, в който се казва, че едва 40% от предложената цена в търговете за земеделски земи от Държавния поземлен фонд се заплащат от спечелилия участник с парични средства, като останалите 60% от цената се изплаща именно с такива поименни компенсационни бонове.

Според Петров това само по себе си означава, че тази мярка е куха и че е поредната схема, с която богати хора с много компенсаторки ще станат още по-богати от придобиването на големи масиви земи. От друга страна едва 200 млн. лева от предвидените 340 млн. лева ще могат да влязат в хазната.

По думите на депутата от “Възраждане” под предлог в бюджета за 2024 г. да се заложи един изкуствен 3% дефицит, ще се даде възможност на определени лица да закупят за жълти стотинки една пета от Държавния поземлен фонд на България, което е нарушение на Конституцията на България.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

След като Конституционният съд се произнесе по казуса с "Величие", ще се увеличи ли доверието в изборния процес?

Подкаст