Само със събиране на транзитни такси „Руски/Турски поток“ може да има възвръщаемост за България, иначе ще се изплаща 70 г. Всяка страна транзитьор на природен газ е в правото си да налага такси. Ако „Газпромекспорт“ не плаща този акциз, „Булгартрансгаз“ има резервен вариант – да си получи парите чрез прихващане на газ за наше потребление
България има доказани залежи на природен газ. Това е установено от реномирана американска компания, която направи проучвания през 2016 г. Проектът бе предаден в три сценария. Дори в песимистичния вариант количествата природен газ бяха сравними с 30-годишното потребление на газ в цялата държава. Поискана бе концесия за добив на тази суровина, но отговор от министерството на енергетиката не последва. Шест месеца след това бе наложен мораториумът за добив на шистов газ. Пречат хората, които изпълняват чужда политика и не искат България да бъде независима. Намеси се дългата магическа ръка на един монополист по доставки на газ.
Това заяви във видео интервю за СТУДИО БАНКЕРЪ експертът Иван Хиновски, председател на Българския енергиен и минен форум.
Още от интервюто:
Има ли България сериозни залежи от природен газ?
В кои райони може да се добива български природен газ?
Трябва ли да има такси върху транзитния газ, който преминава през българска територия по „Руски/Турски поток“?
От полза за България ли е договорът между „Булгаргаз“ и „Боташ“ и пере ли се чрез него руски газ?
Какви са достойнствата на 30-годишната национална енергийна стратегия, подготвена от служебния кабинет?
Вижте първата част от интервюто с Иван Хиновски