Нужно е удвояване на енергийната ефективност до 2030 г. заради климатичните цели

Енергийната ефективност трябва да се удвои до 2030 г., за да се постигнат климатичните
цели. Държавите трябва да ускорят двойно темпото на мерките за подобряването й. Това пише в доклад на Международната агенция по енергетика, публикуван днес, 29 ноември, и цитиран от агенция „Ройтерс“.

Рекордно високите разходи за енергия през 2022 година спомогнаха за стимулиране на предприемането на мерки като замяната на газовите котли с термопомпи и преминаването към LED крушки, но за сметка на това, темпът на напредък в енергийната ефективност оттогава се забави.

Тазгодишните преговори за климата на ООН – КОП28 започват утре, 30 ноември, в Обединените арабски емирства и ще бъдат първата глобална оценка на напредъка след Парижкото споразумение през 2015 година. То постави за цел ограничаването на глобалното затопляне до доста под 2 градуса по Целзий (3.6 градуса по Фаренхайт), докато светът се стреми към горна граница от 1.5 по Целзий.

„Климатичните амбиции на света зависят от способността ни да направим глобалната енергийна система много по-ефективна“, заяви изпълнителният директор на Международната агенция по енергетика Фатих Бирол.

Той допълни, че ако правителствата искат да запазят целта от 1.5 градуса по Целзий, като същевременно подкрепят енергийната сигурност, то удвояването на напредъка в енергийната ефективност през това десетилетие е от решаващо значение.

От Агенцията уточниха, че инвестициите са довели до това, тази година енергията да се използва с 1.3% по-ефективно в сравнение с миналата година, но все пак остава по-малко от увеличението от 2% през 2022 година.
Енергийната ефективност трябва да се удвои и да достигне 4% годишно, за да бъдат постигнати климатичните цели.
Около 700 милиарда долара са изразходвани в световен мащаб за подкрепа на енергийната ефективност от 2020 година насам. От тях почти 70% са похарчени само в пет държави – Франция, Германия, Италия, Норвегия и Съединените американски щати.

Венемира Мачева

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

След "пренареждането" на мандатите и влизането на "Величие" в 51-ото Народно събрание, смятате ли, че има риск за кабинета?

Подкаст