Днес, 29 ноември, от 14.00 часа в Гранитната зала, където заседава правителството, Съветът за икономически анализи ще представи третото си проучване. То е посветено на недостига на медицински специалисти в България. Автори на изследването са Ралица Симеонова-Ганева и Калоян Ганев.
Като за начало резултатите показват, че в България през 2021 г. броят на лекарите на 100 000 души население е по-голям от средния за европейските държави. Въпреки това у нас има два специфични дефицита: липсват ни около 1000 общопрактикуващи лекари и над 460 психиатри.
Най-голям е недостигът на лекари в областите Благоевград, Кърджали и Хасково. Единствената област, която е относително добре обезпечена с общопрактикуващи лекари, е Плевен. При психиатрите също само в една област не се наблюдава дефицит – област Ловеч.
Най-сериозният ни проблем обаче са медицинските сестри. Не ни достигат 16 900 такива специалисти. Само за област София има недостиг от над 2500 медицински сестри.
Понастоящем образователната система само частично компенсира напускането на лекари и медицински сестри. От Съвета за икономически анализи предлагат да се приоритизира обучението на медицински специалисти (най-вече на медицински сестри). Да се вземат конкретни мерки за задържането им в България (включително на обучаваните чуждестранни граждани), да се помисли за обратното привличане на българските специалисти, работещи в чужбина, както и за значителното подобряване на условията за труд и възможностите за кариерно развитие.
Припомняме, че Съветът за икономически анализи бе създаден с решение на Министерския съвет и по инициатива на служебния вицепремиер по управление на европейските средства Атанас Пеканов, представена в края на 2022 година. Тогава Пеканов обясни, че стъпвайки на най-добрите практики и традиции от други страни, съветът ще има за цел да предоставя на българското общество и институции задълбочена експертиза по водещи икономически теми, помагайки на управляващите при вземането на решения.