Със 135 гласа „За“, 30 гласа „Против“ (20 – на „БСП за България“, 1 – на ГЕРБ-СДС, 4 – на „Възраждане“ и 5 – на ИТН) и 32 „Въздържал се“ (30 – на „Възраждане“ и 2 – на ИТН) депутатите приеха на първо четене бюджета на Държавното обществено осигуряване за 2024 година.
По време на дебатите най-критичен бе Георги Гьоков („БСП за България“), който посочи, че в проектобюджета на ДОО няма мерки и решения за преодоляване на бедността и демографската криза. Той повдигна въпроса за линията на бедност, която за 2024 г. е в размер на 526 лв. и която от две-три години се определя по методиката, при която се използват данни за линията на бедност на „Евростат“ за предходната година, след като размерът се индексира в съответствие с цените на продуктите от малката потребителска кошница за последния декември. Гьоков посочи, че през 2021 г. коригиращото индексиране е било отменено и затова е на път да се случи… някакъв абсурд:
линията на бедност през 2024 г. ще отразява състоянието на доходите през 2021 година.
Депутатът от БСП бе категоричен, че това е прекалено ниска линия на бедност – около 30% от жизнения минимум, и не кореспондира на европейските изисквания, според които трябва да е най-малко 80% от него.
Той подчерта, че разходите на ДОО няма да се капитализират и ще се покриват както от приходите – от осигурителни вноски и от постъпления по наказателни лихви, глоби, санкции и други неданъчни източници на средства, така и чрез трансфери по държавния бюджет.
Припомняме, че по бюджета на Държавното обществено осигуряване се предвиждат приходи в размер на малко под 12. 884 млрд. лева. В сравнение с миналата година, увеличението е 14.7% или с 1.655 млрд. лева.
Проектобюджетът е съставен при допускане, че ще има ръст на средния осигурителен доход от 11.2 процента. Това се очаква заради промени като:
1. увеличаване на минималната работна заплата от 780 лева на 933 лева;
2. нарастване на минималния осигурителен доход за самоосигуряващите се лица, на регистрираните земеделски стопани и на тютюнопроизводителите от 780 лв. на 933 лева;
3. нарастване на максималния осигурителен доход от 3400 лв. на 3750 лева.
Разходите по бюджета на Държавното обществено осигуряване за 2024 г.
ще се увеличат с 11.7% спрямо 2023г. и ще достигнат 24. 336 млрд. лева.
Близо 96% от нарастването на общите разходи ще се дължи на нарастването на разходите за пенсии. Причината – ще се прилага така нареченото швейцарско правило, според което пенсиите за трудова дейност, отпуснати до 31 декември на предходната година, се осъвременяват с процент, равен на 50 на сто от инфлацията и на 50 на сто от нарастването на средния осигурителен доход. При това положение,
от 1 юли 2024 г. пенсиите да „пораснат“ с 11 на сто.
Със същия процент е предвидено увеличение на минималните размери на пенсиите за трудова дейност и на тези, несвързани с труд, и на добавките към тях. Единствено така наречената вдовишка добавка ще нарасне с по-голям процент от този по „швейцарското правило“, като за нея е предвиден ръст от 26.5% на 30% от пенсията на починалия съпруг или съпруга.
Определя се
нов размер на максималния осигурителен доход
за всички осигурени лица – 3750 лева.
Ще има и нов размер на минималната пенсия за осигурителен стаж и възраст от 1 юли 2024 г., който ще бъде 580.57 лева.
Определя се и максимален размер на гарантираните вземания за работниците и служителите при несъстоятелност на работодателя за 2024 г., който ще е 2332.50 лева.
При краткосрочните обезщетения е предвиден ръст от 79.7 млн. лева. Това е нетният резултат от нарастването на приходите от осигурителни вноски и предвидената в законопроекта промяна в режима на изплащане на паричните обезщетения при временна неработоспособност.
От 2024 г.
работодателите ще изплащат само първите два дни от болничните,
след което „щафетата“ се поема от НОИ.
Въпреки че минималният дневен размер на обезщетение при безработица се запазва на 18 лева, неговият максимален размер се увеличава на 107.14 лева.
Депутатите приеха, че срокът между първо и второ четене на промените в проектозакона на бюджета на Държавното обществено осигуряване ще бъдат пет дни.