На 3 декември вече 31 години светът обръща поглед към проблемите на хората с увреждания, но все по-често и към възможностите им да имат своето достойно място в обществото.
С тези думи министърът на труда и социалната политика Иванка Шалапатова започна приветствието си към хората с уврежданията в деня на техния празник, който се отбелязва днес, на 3 декември.
По данни на Министерството на труда и социалната политика за първите десет месеца на 2023 година общо 5188 са хората с увреждания, започнали работа. Наетите са от различни възрастови групи – от 24 години до над 60-годишна възраст. През тази година в Бюрата по труда средномесечно 10 000 безработни с различна степен на намалена работоспособност търсят работа.
В поздравлението си Шалапатова припомни, че през 1992 година Генералната асамблея на ООН обявява днешната дата за Международен ден на хората с увреждания с идеята политиците и институциите да се фокусират върху създаването на по-ефективни политики, които да гарантират пълноценен живот на една от най-уязвимите групи в обществото.
Пред 2023 година акцентът е поставен върху напредъка по изпълнението на Целите за устойчиво развитие на Организацията на обединените нации за преодоляването на неравенствата и осигуряването на по-достоен живот за хората с увреждания.
За съжаление, призна министър Шалапатова, от ООН отчитат, че поради кризите, пред които светът е изправен през последните години, изпълнението на целите до 2030 г. е застрашено. Въпреки това социалният министър подчерта, че вярва, че с общи усилия – на институциите и на гражданския сектор – препятствията ще бъдат преодолени.
Тя обърна внимание, че само преди дни приключило заседанието на Съвета на Европейския съюз по заетост и социална политика, на който ресорните министри одобрили позиция по Директива за създаване на Карта на Европейския съюз за хората с увреждания и Карта за паркиране за лица с увреждания. Идеята на тези карти е да улесни свободното движение на хората с увреждания в Общността, което ще доведе до по-пълноценното им социално включване.
Министър Шалапатова обяви и че Министерството на труда и социалната политика е започнало работа по подготовката на нормативни промени за осигуряването на по-добра и качествена грижа в изпълнение на Конвенцията на ООН за правата на хората с увреждания.
С нейния екип залагат много на развитието, модернизирането и качеството на социалните услуги. Усилено работят за въвеждането на интегриран подход, включващ социалната, образователната и здравната политика, който да бъде приложен към целия жизнен цикъл на човека.
Вече е факт обвързването на финансовата подкрепа за хората с увреждания с линията на бедност, която достига до над 670 000 души. От социалното министерство са предложили за първи път от 2017 г. да бъде увеличена и месечната помощ за деца с трайни увреждания.
Освен това министър Шалапатова отчете, че благодарение на трудовите посредници в Агенцията по заетостта само през 2023 г. над 5000 души с трайни увреждания са започнали работа. Агенцията за хората с увреждания е увеличила от 20 000 лв. на 30 000 лв. средствата за финансиране на собствен бизнес.
Накрая министър Шалапатова завърши поздравлението си към хората с уврежданията с думите, че е убедена, че за да бъде промяната качествена, всяко действие трябва да бъде подчинено на принципа „нищо за Вас, без Вас“.
Тя им пожела да бъдат здрави и да не губят вярата, че могат да променят към по-добро не само своя, но и обществения живот.
Защото само различните променят света, подчерта социалният министър.