Златото се изкачи до нова рекордна цена

8145 златни кюлчета от по 12.5 кг всяко са отпътували от Лондон за Ню Йорк през януари

Златото се изстреля над предишната рекордно висока котировка, достигната в разгара на пандемията през 2020-а, заради растящите очаквания за орязване на американските лихвени проценти още в началото на идната година, въпреки опитите на Федералния резерв да тушира пазарния оптимизъм. Скъпоценният метал за незабавна доставка поскъпна с над 3% в ранната сутрешна търговия на 4 декември, надхвърляйки рекордните 2074.88 щ. долара за тройунция от 7 август 2020-а, след което загуби част от спечеленото. Златните фючърсни контракти за доставка през февруари 2024-а също регистрираха нов рекорд и се подготвят да атакуват 2100 долара за тройунция.

Златният възход, който е в ход от началото на октомври, се ускори на 1 декември от коментарите на шефа на щатската централна банка Джеръм Пауъл, че паричната политика е „дълбоко в рестриктивна територия“. Те свалиха доларовите котировки и доходността на американските държавни дългови книжа – движения в полза на жълтия метал, който не носи лихвени приходи. Впоследствие Пауъл се опита да охлади оптимизма за лихвени редукции с предупреждението, че „би било преждевременно да се прави сигурно заключение, че е постигнат достатъчно рестриктивен статус или да се спекулира за момента на евентуалното разхлабване на паричната дисциплина“. Въпреки това лихвените суапови контракти отчитат над 50% веоятност за лихвено понижение през март и 100% през май.

Това развитие е сериозен обрат за златото, но не трябва да се изключва низходящия риск, който може да дойде от очакваните през тази седмица (8 декември) данни за трудовия пазар в Съединените щати.

Златните котировки на метала за незабавна доставка скочиха на 4 декември до 2087.95 щ. долара за тройунция в 13.32 ч. тамошно време в Сингапур след 1.8% ръст на 1 декември, но в европейската търговия омекнаха до 2068.20 долара за тройунция в 12.06 ч. българско време. Индексът, отчитащ относителната сила на суровината за период от 14 дни е доста над тавана си за периода, което показва, че тя е свръхизкупена.

Златото е поскъпнало с около 15% от най-ниската си котировка в началото на октомври, облагодетелствайки се първоначално от атаката на Хамас срещу Израел, а впоследстви през последните седмици – от растящите очаквания за лихвени редукции в Съединените щати. Скъпоценният метал беше подкрепен и от срива с 60 базови точки на доходността на базовите щатски десетгодишни държавни облигации през миналия месец и почти 3-процентния спад на доларовия индекс.

По оценка на експерти от бранша, резкият скок на златото на 4 декември е резултат по-скоро на изпълнението на ордерите за ограничаване на загубите. Те предупреждават, че е възможен рязък ценови обрат до диапазона 2000-2030 щ. долара за тройунция в краткосрочен план.

Жълтият метал се търгува с тлъста премия в сравнение с ценовите модели, базирани на исторически утвърдената му връзка с щатския долар и американските ДЦК. Тази динамика е налице през по-голямата част от последната година благодарение на рекордните златни покупки на централните банки, помогнали за преодоляване на отлива на средства от търгуваните на борсата фондове, инвестиращи в злато. Вложенията в тях са паднали рязко от края на май, но показват признаци за стабилизиране от средата на октомври. През миналата седмица обаче те отново потънаха след пет поредни печеивши седмици.

Анализатори на „Ей Ен Зет груп холдингс“ прогнозират, че растящите реални лихвени проценти ще имат негативен ефект върху златните инвестиции. Те отчитат силен ръст на нетните дълги златни позиции, но очакват увеличението на вложенията в търгуваните на борсата златни фондове да започнат тепърва да се материализира.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

След "пренареждането" на мандатите и влизането на "Величие" в 51-ото Народно събрание, смятате ли, че има риск за кабинета?

Подкаст