Започна 50-ият Софийски международен панаир на книгата. Той ще продължи до 10 декември 2023 г. в Националния дворец на културата.
Мотото му тази година е “Създаваме истории. Създаваме история”.
Независимо от амбициозния надслов на панаира, председателят на Асоциация “Българска книга” Десислава Алексиева обяви на откриването му, че днес все по-малко българи четат и това се отразява на грамотността. Тя цитира притеснителните резултати от ПИЗА, че 53% от 16-годишните ни съграждани нямат умения за достатъчно задълбочено четене.
Същия ден министърът на образованието проф. Галин Цоков, като коментираше резултатите от ПИЗА, заяви, че според изследвания учениците, в чиито домове има повече от 16 книги, показват по-високи резултати и по четене с разбиране, и по математика, и по природни науки. Така че ето повод за купуване на книга – подарък за новогодишните празници.
В изложението участие ще вземат над 160 издателства. В рамките на Панаира на книгата ще се проведе и Софийският международен литературен фестивал. През 2023 година акцент в него е скандинавската литература, а в момента паралелно тече и седмица на скандинавското кино. В рамките на Софийския международен литературен фестивал са предвидени и срещи с писатели.
На 6 декември, от 17.00 часа, в Мраморното фоайе на ет. 2 ще може да видите и чуете писателката Теодора Димова. Модератор на разговора й с читатели ще е кинокритикът Юрий Дачев.
От 18.30 часа – пак на същото място ще можете да чуете италианската писателка Дача Мараини. Модератор е журналистът Бойко Василев.
На 7 декември ще се проведе дискусия на тема “Накъде след “Букър” (от 15.30 часа, отново в Мраморното фоайе). След това от 17.00 часа е срещата с родената в Истанбул писателка Дефне Суман, а от 18.30 часа – разговорът с видеоконферентна връзка с фламандския писател Стефан Хертманс.
На 8 декември не пропускайте четирите срещи с писатели – от 14.00 часа с финландската сценаристка и майсторка на социалната драма Селя Ахава ще разговаря с исландския журналист и пътешественик Егил Бяртнасон; от 15.30 часа поетесата Силвия Чолева ще ни представи своята колежка “по перо” от Северна Македония – Лидия Димковска; от 17.00 часа е представянето на аржентинската писателка Агустина Бастерика, а от 18.30 часа Захари Карабашлиев ще модерира разговора с успешния в САЩ писател Мирослав Пенков.
На 9 декември от 14.00 часа в Мраморното фоайе е срещата със съвременната арменска писателка Нарине Абгарян. Модератор на разговора с нея е писателят Митко Новков. Любопитна подробност е, че Абгарян се прочува първо като детска писателка с автобиографичната поредица „Манюня“.
Отново на 9 декември, от 18:30 часа ще имате възможност да се срещнете с литературоведа и преподавателя по английска литература в едни от най-престижните европейски и американски университети като Колумбийския и Станфордския – Франко Морети. Това е човекът с принос в разработването на понятията „далечно четене” и „дигитална хуманитаристика”.
На 10 декември, от 13.30 часа ще имате възможност да се запознаете с унгарския критик, есеист и теоретик на изкуството Ласло Ф. Фьолдени. От 16.30 часа – с шведската писателка Ия Йенберг.
Отново на 10 декември – в деня на закриването на фестивала, от 18.00 часа ще можете да чуете френската писателка и журналистка от марокански произход Лейла Слимани, която председателства журито, присъдило Международния Букър на Георги Господинов. Тя ще разговаря с отличения ни български писател. Модератор на дискусията им ще бъде журналистът и преводач от френски Георги Ангелов.
Повече за програмата на Софийския панаир на книгата може да намерите тук.