Русия е готова на мир с Украйна, ако се откаже от територии и от НАТО

Мария Захарова МВНР Русия

Няма да позволим съществуването на нацистка държава до нашите граници, заяви Мария Захарова

Русия смята повече от всякога, че мирът с Украйна минава през отрязване на южните и източните й украински региони, заяви в писмено интервю за Франс прес говорителката на руското външно министерство Мария Захарова, предаде БТА.

В интервюто си тя уверява, че Москва разчита също на “неутрален статут” на Украйна – нещо, което би я отдалечило от съюзниците ѝ от НАТО, които руското правителство разглежда като екзистенциална заплаха. Освен това тя повтори отново официалната позиция на Кремъл, че на 24 февруари 2022 г. Русия е започнала войната, за да се защити от Запада и да помогне на рускоговорещите украинци.

“Ние няма да позволим съществуването на нацистка държава до нашите граници, чиято територия би представлявала източник на опасност за Русия и за съседните страни”, увери говорителката. Според нея Русия, макар и воюваща страна, не е отговорна за липсата на мирен процес, защото “няма никаква политическа воля в полза на мира, било в Киев или на Запад”.

Захарова отхвърли категорично мирния план, предложен миналата година от украинския президент Володимир Зеленски, който предвижда пълно изтегляне на руските войски от неговата страна. Силите на Москва окупират близо 18 % от украинската територия. 

Според говорителката на руската дипломация искането на Украйна за защита на нейния суверенитет и териториална цялост “реално няма никакво отношение към мира”. “Става дума за серия от ултиматуми, отправени към Русия, за да оправдаят продължаването на бойните действия”, заяви тя. “Киев не иска да се съобразява със сегашните реалности и следва целта да накара, с помощта на Запада, нашата страна да капитулира”, добави тя.

Захарова увери също, че западната политика на санкции се е “провалила” и се е обърнала срещу авторите си. Москва не е изолирана, геополитическото ѝ влияние не е намаляло, а международният ѝ авторитет дори “се е засилил”, смята говорителката. Тя посочи, че 80% от световното население живее в страни, които не са въвели санкции срещу Русия.

Лишена от западните си клиенти, Москва пренасочи голяма част от износа си на петрол и газ към Китай и Индия, отбелязва АФП. Според руската дипломация това е по-важно от решението на Общото събрание на ООН да призове, година след началото на офанзивата, за пълно изтегляне на руските войски.

Необвързващият текст, приет от Общото събрание, получи подкрепата на 141 страни членки. Индия и Китай са сред 32-те въздържали се, а 7 държави, включително Северна Корея, гласуваха “против”.

В интервюто си Захарова приветства “нарастващото сътрудничество” с много страни в Азия, Африка, Близкия изток и Латинска Америка. Москва смята Пекин за “съмишленик”, с когото може да изгради “глобално партньорство и стратегическо взаимодействие”, добави тя.

Говорителката също така заяви, че Русия развива отношенията си със Северна Корея и обвини САЩ, че се стремят към “ескалация на Корейския полуостров, като увеличават военната си активност в подрегиона”. “Подобна политика от страна на САЩ е опасна и води до сериозни последици”, прецени тя.

През ноември държавният секретар на САЩ Антъни Блинкън предупреди, че военните връзки между Северна Корея и Русия се засилват и представляват заплаха, припомня АФП.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че "домовата книга" на президента Румен Радев трябва да се допълни?

Подкаст