Натискът за разширяване на Европейския съюз от някои държави членки и от външни обстоятелства расте, но най-силните икономики в блока – Германия и Франция, едва ли ще приемат идеята за разширяване на общността в близко бъдеще. Берлин подкрепя промени в договорите за ЕС преди всяко разширяване, за да може блокът да отговаря на новите условия. Докато Париж разчита, че кандидатите за пълноправно членство ще се интегрират чрез Европейската политическа общност – инициатива, заработила през 21022 г. по предложение на Франция.
Двете войни на прага на Европа и новата ситуация с глобалната сигурност принудиха чиновниците в Брюксел да отупат прахоляка от канидадтурите за членство, които от двайсетина години се търкалят из чекмеджетата. На първата писта,естествено, са най-застрашените от имперските въжделения на Кремъл – Украйна, Молдова и Грузия. Въпреки че темата за Украйна се оказва доста чувствителна за Брюксел и въпреки
никаквите ѝ шансове скоро да влезе в ЕС
– заради състоянието на война – лидерите на държавите членки продължават да окуражават Киев в това му начинание.
Едновременно с това, същите тези лидери си дадоха сметка, че протежирането на Украйна не е особено честно спрямо кандидатките от Западните Балкани и затова решиха да пораздвижат процеса. Номерът с раздвижването обаче не се получи, защото “комшийте” вече искат не искат общи приказки и лъстиви обещания за светло бъдеще, а
конкретни срокове и още по-конкретни гаранции от страна на Брюксел.
За да се измъкне от обвързващ ангажимет за разширяване на ЕС, Брюксел най-вероятно ще заложи на постепенната0 интеграция. Това може да означава влизане на държавите кандидатки в единния пазар, по-свободен достъп до фондовете на ЕС и поетапно включване в Зелената сделка, в цифровия пазар, в индустриалната политика и т.н.
Освен това, представители на тези страни
ще участват във форумите на ресорните министри, но без право на глас.
Някои кандидатки се опасяват, че това може да се окаже хитър капан, чрез който пълноправното им членство да бъде отлагано до безкрайност.
Процесът на разширяване към Западните Балкани се точи от 20 години, но не само по вина на ЕС. Шестте държави членки не са напреднали особено с реформите, а годишните доклади на ЕК за напредъка им… преливат от липси на тема
състояние на демокрацията, върховенство на правото,
свобода на медиите, борба с корупцията и реален преход към пазарна икономика.
Те се оправдават, че нехайството на Брюксел не ги стимулира особено и затова вече са загубили вяра в този процес. Брюксел пък се опасява, че ако в ЕС влязат дори само държавите от Западните Балкани, право на глас ще получат премиерите на Унгария и Словакия – Виктор Орбан и Роберт Фицо, което ще създаде допълнителни главоболия и проблеми.
Според изискванията на ЕС, държавата кандидатка трябва да има стабилни институции, гарантиращи демокрацията и върховенството на закона, да разполага с функционираща пазарна икономика и да бъде способна да изпълнява задълженията си към Общността.
След като една държава стане официално кандидат за пълноправно членство, тя може да започне преговори с ЕС по 35 предприсъединителни глави, покриващи различните европейски политики.
След като преговорите приключат и всички глави бъдат затворени, се подписва договор за присъединяване, който трябва да бъде ратифициран от всяка държава членка на ЕС. Крайният резултат трябва да е 100-процентово съгласие (консенсус), а не обикновено или квалифицирано мнозинство.
През ноември Европейската комисия предложи
начало на преговорите за присъединяването на Украйна и Молдова,
старт на преговорите с Босна и Херцеговина – след изпълнение на няколко предварителни изисквания, както и предоставянето на Грузия на статут на държава кандидат.
Лидерите от ЕС ще обсъдят тези предложения и ще вземат съответните решения по време на срещата на 14-15 декември. Отсега обаче е ясно, че ще има напрежение, защото унгарският премиер Виктор Орбан настоява членство тона Украйна въобще да не бъде включвано в дневния ред.
В интерес на ЕС е да подкрепи разширяването си, защото в сегашната геополитическа среда и борба за влияние, може да изпадне от играта.