Депутатите отхвърлиха ветото на президента Румен Радев, което той наложи на законопроекта за ратифициране на Споразумението между Министерството на вътрешните работи на Република България и Министерството на отбраната на Украйна за безвъзмездно предоставяне на бронирана транспортна техника.
То е било подписано в София на 8 август 2023 г., а после и в Киев – на 13 ноември 2023 година.
След новото обсъждане на законопроекта, което протече изключително емоционално, и се наложи заместник-председателят на Народното събрание – Росица Кирова да даде 15-минутна почивка – последва гласуването. „За“ бяха 162 депутати – петима от „Има такъв народ“, 34 от ДПС, 59 от „Продължаваме промяната“ – „Демократична българия“ и 64 от ГЕРБ-СДС, против бяха 55 народни избраници – 20 от „БСП за България“ и 35 от „Възраждане“.
В рамките на обсъжданията депутатът от „БСП за България“ Борислав Гуцанов нарече предлаганото решение национално предателство спрямо България. Неговият съпартиец – Иван Ченчев повтори част от мотивите на президента Радев, изложени в указа му, с които той връща законопроекта за ново обсъждане. А именно – че голяма част от депутатите не са запознати с конкретния списък от предоставяната техника, както и че при гласуването на законопроекта не са взети предвид военновременните задачи, вменени на Министерството на вътрешните работи, които то няма да може да изпълни, тъй като няма да разполага с необходимата техника, ако споразумението с Украйна бъде изпълнено.
Иван Ченчев посочи, че към момента Главна дирекция „Гранична полиция“ не разполага с достатъчно количества от нужната високопроходима техника и че проблемът е още по-голям, защото тя няма и с какво да я замени.
Ченчев попита къде е министърът на отбраната Тодор Тагарев, а след това поясни, че той трябва да е наясно, че неговите действия не получават одобрението на българските граждани и поиска оставката му, заедно с тази на цялото правителство, заради това, че прави от българите жертвени агнета.
Никола Димитров от „Възраждане“ уточни, че над 80% от колите на „Гранична полиция“ са на трупчета, освен това и броят на автопатрулите не е достатъчен и ако не са военните ЗИЛ-ове граничарите ще трябва да ходят пеша.
От доклада на парламентарната комисия по отбрана, който бе изчетен от председателя й – Христо Гаджев, стана ясно, че дефицитът от техника на „Граничната полиция“ се компенсира с тази на българската армия. Освен това Гаджев отговори на коментарите на Борислав Гуцанов колко важни са тези машини с думите, че подобна техника е била продавана и то тъкмо по време на правителствата на БСП – през 2005 г., през 2009 г., а също и през 2013 г. и през 2014 година.