Правителствата изостават в действията за ограничаване на вредните емисии. Преди 15 години кабинетът и неправителствените организации задвижваха дневния ред в борбата с климатичните промени. Сега бизнесът и индустрията показват амбиция и се движат напред, а ние, от които се очаква да даваме пример, трябва да се учим от бизнеса.
С тези думи министърът на екологията Юлиян Попов обясни причините за това българското правителство да вземе решение за присъединяване към инициативата на САЩ Net-Zero Government Initiative – Leading Bу Example, чиято цел е постигане на въглеродна неутралност в дейностите на държавните институции.
Това стана по време на събитие в павилиона на САЩ на COP28 в Дубай, на 8 декември, в което участва министър Попов.
От пресцентъра на екоминистерството уточняват, че Министерският съвет е приел решението България да се присъедини към инициативата на 24 ноември, дни преди началото на COP28 в Дубай.
Чрез присъединяването си към тази инициатива българското правителство се ангажира да постигне въглеродната неутралност при дейността на държавните и общински институции до 2050 г. и да разработи Пътна карта, в която да са очертани действията за постигане на тази цел.
Net-Zero Government Initiative – Leading Bу Example е инициатива на Съединените американски щати в партньорство с още 18 правителства, обявена по време на 27-та Конференция на Страните по Рамковата конвенция на ООН за изменението на климата (РКООНИК) – СОР27 в Египет, която се проведе през ноември 2022 година.
Инициативата се води от Изпълнителния кабинет и Съвета по качество на околната среда към Президента на САЩ, в тясно сътрудничество с офиса на специалния пратеник за климата Джон Кери. Освен САЩ, към момента са се присъединили още 25 държави, сред които 12 страни членки на Европейския съюз. България е част от новоприсъединилите се държави Испания, Италия, Андора, Монако, Нигерия и Чили.
Венемира Мачева