Настоящият президент на Египет Абдел Фатах ас Сиси гласува на общите президентски избори. Според вестник “Ал-Ахрам” в гласуването е участвала и първата дама на Арабската република Интисар ал Сиси.
Избирателните секции бяха отворени във всички провинции на страната в 09:00 часа местно време. Те ще работят три дни от 09:00 до 21:00 часа до 12 декември, включително. В изборите ще могат да участват около 67 милиона граждани с право на глас.
Трима политици са кандидати за президент на Египет, без да се брои настоящият държавен глава. Нито един от тях не се радва на реална подкрепа нито сред младите хора, нито сред останалите масови слоеве от населението. Това са левият опозиционер Фарид Захран, адвокатът Абдел Санад Ямама и ръководителят на Републиканската народна партия Хазем Омар.
Ел Сиси (на 69 г.) оглави Египет през 2014 г. в резултат на избори, на които получи 96.91% от гласовете. През април 2019 г. Египет прие поправки, които удължиха президентския мандат от четири на шест години, като същевременно запазиха ограничението за правото на едно преизбиране. Освен това беше въведен „преходен член“, който удължава президентските правомощия на Сиси с още две години – до 2024 г., и също така му позволява да бъде преизбран за трети мандат. Съгласно промените, правомощията на държавния глава бяха разширени. От момента на тяхното приемане президентът имаше възможност да назначава съдии, включително Върховния конституционен съд, и главния прокурор.
При необходимост вторият тур на президентските избори извън страната ще се проведе от 5 до 7 януари, а на египетска територия от 8 до 10 януари. В този случай окончателното обявяване на резултатите ще се състои на 16 януари.
Арабска република Египет е най-гъстонаселената страна в Африка и Близкия изток.
Президентът е държавен глава и заедно с кабинета формира изпълнителната власт (полупрезидентска република). Президентът трябва да е египтянин, с египетски родители и да е на възраст най-малко 40 години. Президентът назначава министър-председателя (начело на правителството), министрите и заместник-министрите. Кабинетът трябва да представи платформата си за одобрение пред законодателния орган – Народно събрание (еднокамарен парламент).
Президентът има правомощия да дава амнистия и намалява присъди, както и да назначава граждански и военни лица на длъжностите, определени със закон. Той е и върховен главнокомандващ на въоръжените сили, но може да обяви война само след консултации с Националния съвет по отбраната, съставен от военни и цивилни лица, и само след одобрение от страна на две трети от депутатите в народното събрание.